برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير متفورمين بر کاهش اثر آپوپتوتيک سيس پلاتين در سلول هاي آدنو کارسينوماي معده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه تهران، دانشکده دامپزشکی، گروه علوم پایه
 
چکیده: 

سابقه و هدف: متفورمين يک داروي ضد ديابت نوع 2 است که داراي خصوصيات ضد سرطاني مي باشد. در اين مطالعه به بررسي اثر داروي متفورمين بر سميت سلولي داروي سيس پلاتين روي سلول هاي آدنوکارسينوماي معده MKN45 پرداخته شده است.
مواد و روش ها: جهت بررسي حيات سلولي و آپوپتوز به ترتيب از روش هاي
MTT و فلوسايتومتري و جهت تعيين ميزان بيان ژن هاي Survivin، mTOR و AKT از روش Real-time PCR استفاده شد. کليه آزمايشات سه بار تکرار شدند.
نتايج: يافته هاي مطالعه حاضر نشان دادند که متفورمين و سيس پلاتين به تنهايي سبب کاهش حيات سلولي در سلول هاي سرطاني مي شوند ولي در تجويز هم زمان دو دارو، متفورمين سبب کاهش سميت سلولي داروي سيس پلاتين مي شود. در تجويز هم زمان افزايش بيان سوروايوين و به طبع آن کاهش اثر ضد سرطاني سيس پلاتين مشاهده گرديد. بنابراين، مي توان نتيجه گيري نمود که اثرات آنتاگونيستي اين دو دارو مي تواند وابسته به بيان سوروايوين باشد. از سوي ديگر نتايج نشان داده است که فعاليت ضد آپوپتوزي متفورمين در تيمار هم زمان با سيس پلاتين، ناشي از افزايش بيان
AKT است.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد متفورمين گزينه مناسبي براي حساس کردن سلول ها به سيس پلاتين نمي باشد و در تجويز اين دو دارو به صورت هم زمان اثرات آنتاگونيستي آن ها بايد مورد توجه قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 87
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی