برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر و دي 1392 , دوره  17 , شماره  5 ; از صفحه 501 تا صفحه 511 .
 
عنوان مقاله: 

اپيدميولوژي سرطان پوست و تغييرات روند زماني بروز آن در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* یزد، بلوار جمهوری اسلامی، بیمارستان افشار
 
چکیده: 

سابقه و هدف: علي رغم اينکه سرطان پوست شايع ترين سرطان در ايران است، اما اپيدميولو‍ژي آن در کشور به طور منظم مرور نشده و مطالعات انجام شده در اين زمينه محدود و پراکنده است. هدف از اين مطالعه مرور اپيدميولوژي سرطان پوست و تغييرات روند زماني بروز آن در ايران است.
مواد و روش ها: در اين مطالعه مروري نقلي از مقالات علمي موجود در پايگاه هاي ملي و بين المللي طي سال هاي 90-1379 که به بررسي اپيدميولوژي و عوامل خطر سرطان پوست پرداخته بودند، استفاده گرديد. در مجموع 15 مقاله در پايگاه هاي ملي و 5 مقاله در پايگاه هاي ديگر، مورد بررسي قرار گرفت. در ضمن، از گزارشات کشوري نظام ثبت سرطان نيز استفاده شد.
نتايج: بر اساس گزارشات کشوري نظام ثبت سرطان در طي سال هاي 87-1382، ميزان بروز اختصاصي سني سرطان پوست در حال افزايش است، بيشترين و کمترين ميزان بروز اختصاصي سني به ترتيب در گروه هاي سني 80-84 و 4-0 سال است. با وجود اين که درصد ابتلا به سرطان پوست نسبت به کل سرطان ها از
15.7 به 13.1 درصد کاهش يافته است، ولي اين سرطان هم چنان شايع ترين سرطان کشور مي باشد. شايع ترين نوع مورفولوژيک آن، بازال سل کارسينوما بوده که در زنان ميزان بروز آن از 75.9 به 65.9 درصد و در مردان از 69 به 59.1 درصد کاهش يافته است. صورت، سر و گردن محل هاي 92 درصد از موارد سرطان پوست بودند.
نتيجه گيري: با توجه به ميزان بروز بالاي اين بيماري و محدود بودن مطالعات انجام شده، پيشنهاد مي گردد پژوهش هاي بيشتري در خصوص بررسي عوامل خطر، راهکار هاي پيشگيري و ارتقاء بقا اين سرطان انجام شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 369
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی