برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير تمرين ورزشي بر ساختار بافتي جيروس دندانه اي هيپوکامپ در موش صحرايي صرعي شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سبزوار، ساختمان شماره 2، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، گروه آناتومی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در رابطه با اثر تمرين ورزشي بر روي ساختار جيروس دندانه اي هيپوکامپ حيوانات صرعي با پنتلين تترازول (PTZ) اطلاعات ضد و نقيضي گزارش شده است. هدف از اين مطالعه بررسي اثر ورزش بر تعداد سلول ها بافت جيروس دندانه اي هيپوکامپ موش صحرايي صرعي شده مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي 40 سر موش نر صحرايي به صورت تصادفي در 4 گروه 10 تايي قرار گرفتند که شامل گروه 1- سالم بدون تمرين ورزشي؛ 2- گروه صرعي شده با
PTZ بدون تمرين ورزشي؛ 3- گروه سالم که تمرين ورزشي مي گرفتند؛ و 4- گروه صرعي شده با PTZ بودند. پس از گذرندان دوره ورزش (6 هفته) حيوانات بي هوش شدند و مغز آن ها خارج و ثابت شد. بعد از پاساژ بافتي، مقطع گيري و سپس رنگ آميزي شدند. با روش ايمونوهيستوشيمي ميزان مرگ سلول هاي ناحيه هيپوکامپ نيز بررسي شد.
نتايج: ميانگين تعداد سلول هاي سالم جيروس دندانه اي هيپوکامپ در موش هاي که صرعي شده بودند و ورزش مي گرفتند (ورزش +
PTZ) به طور معني داري بيشتر از گروهي بود که صرعي شده (PTZ) و ورزش نمي گرفتند. هم چنين، اين تغييرات در حيوانات سالم که ورزش مي گرفتند به صورت معني داري بيشتر از گروه کنترل و صرعي شده بود که ورزش نمي گرفتند. مرگ فيزيولوژيک سلول هاي جيروس دندانه اي هيپوکامپ در موش هاي صرعي شده بيشتر از گروه کنترل (سالم)، و صرعي شده بود که تمرين ورزشي مي گرفتند.
نتيجه گيري: مطالعه حاضر نشان مي دهد که صرع تجربي (کيندلينگ) با پنتلين تترازول موجب کاهش نورون هاي سالم در ناحيه اي جيروس دندانه اي هيپوکامپ مي شود، در حالي که ورزش تغييرات مورفولوژي نورون هاي سالم جيروس دندانه هيپوکامپي را به تاخير مي اندازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

گل محمدی، ر.، و بهشتی نصر، س. (1393). بررسی تاثیر تمرین ورزشی بر ساختار بافتی جیروس دندانه ای هیپوکامپ در موش صحرایی صرعی شده. فیض, 18(2), 129-134. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=216089Vancouver : کپی

گل محمدی رحیم، بهشتی نصر سیدمهدی. بررسی تاثیر تمرین ورزشی بر ساختار بافتی جیروس دندانه ای هیپوکامپ در موش صحرایی صرعی شده. فیض. 1393 [cited 2021September24];18(2):129-134. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=216089IEEE : کپی

گل محمدی، ر.، بهشتی نصر، س.، 1393. بررسی تاثیر تمرین ورزشی بر ساختار بافتی جیروس دندانه ای هیپوکامپ در موش صحرایی صرعی شده. فیض, [online] 18(2), pp.129-134. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=216089. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 86 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی