برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر مهارکننده تجزيه کانابينوئيدهاي اندوژن در حضور وراپاميل بر پديده هاي يادگيري و حافظه در موش بزرگ آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* همدان، خیابان شهید فهمیده، دانشگاه علوم پزشکی همدان، مرکز تحقیقات فیزیولوژی اعصاب
 
چکیده: 

سابقه و هدف: اندوکانابينوئيدها يکي از سيستم هاي آندوژن هستند که حافظه و يادگيري را تحت تاثير قرار مي دهند. در مورد تداخل کانال هاي کلسيمي نوع L و سيستم کانابينوئيدي در حافظه و يادگيري اختلاف نظر وجود دارد. در اين مطالعه اثر تجويز حاد URB597 (مهارکننده تجزيه کانابينوئيدها) که به دنبال تجويز مزمن وراپاميل (مهارکننده کانال کلسيمي) صورت گرفته است را بر تست يادگيري احترازي غيرفعال (Passive Avoidance; PA) مورد بررسي قرار داديم.
مواد و روش ها: در اين مطالعه رفتاري از 70 سر موش صحرايي نر نژاد ويستار استفاده شد که به 7 گروه 10 تايي تقسيم شدند. حيوانات با دوز
mg/kg 10، 25، 50 وراپاميل يا سالين به عنوان حلال وراپاميل به مدت 13 روز تيمار شدند (روزانه يک وعده). قبل از انجام تست PA يک تزريق تک دوز از سالين، وراپاميل و يا (0.3 mg/kg) URB597 بسته به گروه حيوان مورد آزمايش صورت گرفت و سپس، تست PA انجام مي شد. تست به خاطرآوري 24 ساعت بعد از يادگيري صورت مي گرفت.
نتايج: اين مطالعه نشان داد که
URB597 و وراپاميل اکتساب و به خاطرآوري را در تست PA تضعيف مي نمايند. هم چنين، نتايج اين تحقيق نشان مي دهد که URB597 تا حدودي اثرات مهاري وراپاميل بر اکتساب و به خاطرآوري را در تست PA تشديد مي نمايد.
نتيجه گيري: مي توان نتيجه گرفت که کانال هاي کلسيمي نوع
L داراي يک نقش در اعمال مغزي از قبيل يادگيري و حافظه مي باشند. هم چنين، يک تداخل عمل بين کانال هاي کلسيمي و سيستم کانابينوئيدي وجود دارد. به نظر مي رسد که اين اثرات مربوط به تغيير اندوکانابينوئيدها در ساختمان هاي عصبي است که در فرآيندهاي يادگيري و حافظه نقش دارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کمکی، ع.، و رسولی، ب.، و رسولی، س.، و شهیدی، س.، و صریحی، ع. (1393). اثر مهارکننده تجزیه کانابینوئیدهای اندوژن در حضور وراپامیل بر پدیده های یادگیری و حافظه در موش بزرگ آزمایشگاهی. فیض, 18(2), 102-109. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=216076Vancouver : کپی

کمکی علیرضا، رسولی بهمن، رسولی سحر، شهیدی سیامک، صریحی عبدالرحمن. اثر مهارکننده تجزیه کانابینوئیدهای اندوژن در حضور وراپامیل بر پدیده های یادگیری و حافظه در موش بزرگ آزمایشگاهی. فیض. 1393 [cited 2021October25];18(2):102-109. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=216076IEEE : کپی

کمکی، ع.، رسولی، ب.، رسولی، س.، شهیدی، س.، صریحی، ع.، 1393. اثر مهارکننده تجزیه کانابینوئیدهای اندوژن در حضور وراپامیل بر پدیده های یادگیری و حافظه در موش بزرگ آزمایشگاهی. فیض, [online] 18(2), pp.102-109. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=216076. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 64 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی