برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1392 , دوره  16 , شماره  53 ; از صفحه 99 تا صفحه 108 .
 
عنوان مقاله: 

بازيابي اطلاعات تصويري حوزه سلامت در وب از ديدگاه متخصصان علوم پزشکي: يک مطالعه کيفي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات علوم مدیریت و اقتصاد سلامت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: تصوير به عنوان يکي از منابع اطلاعاتي غيرمتني به خصوص در حوزه پزشکي نقش مهمي دارد، از آنجايي که حوزه سلامت ارتباط مستقيمي با کيفيت زندگي انسان دارد، به کارگيري تصوير در بهبود عملکرد متخصصان پزشکي موثر است. اين مطالعه باهدف بررسي بازيابي اطلاعات تصويري حوزه سلامت در وب از ديدگاه متخصصان علوم پزشکي انجام شده است.
روش کار: اين پژوهش از نوع کاربردي و به روش کيفي انجام شده است. جامعه مطالعه 25 نفر از متخصصان علوم پايه و علوم باليني در 17
رشته تخصصي است. داده ها با کمک مصاحبه نيمه ساختاريافته با متخصصان گردآوري شده است. داده هاي پژوهش به شيوه گراندد تئوري تحليل شدند.
يافته ها: از نظر متخصصان پزشکي، دلايلي چون کاربردهاي آموزشي، پژوهشي و درماني تصاوير، نقش ابزاري و آموزشي تصاوير، مزاياي بازيابي تصاوير، اهميت و ويژگي هاي خاص تصاوير پزشکي، و انگيزه هايي چون علائق شخصي، آموزشي و پژوهشي منجر به بازيابي تصاوير پزشکي در وب مي شود. کاربران مطالعه، براي بازيابي تصاوير از موتورهاي جستجوي عمومي و منابع تخصصي مثل پايگاه هاي اطلاعاتي پزشکي در وب استفاده مي نمايند. روش هاي بازيابي آن ها شامل تورق، بازيابي تصادفي، جستجوي بي هدف، هدفمند و متنوع مي باشد. متخصصان مسائل فردي، سازماني، سيستمي و فني را مهمترين مشکلات خود در زمينه بازيابي تصاوير پزشکي عنوان کردند.
نتيجه گيري: نتايج مطالعه نشان داد بازيابي تصاوير براي متخصصان پزشکي اهميت دارد و تصوير بهترين نوع اطلاعات در حرفه پزشکي است که با وجود مشکلات متعدد در بازيابي تصاوير، متخصصان اقدام به بازيابي تصاوير مي نمايند. بهتر است دوره هاي آموزش مهارت هاي جستجو و بازيابي تصاوير براي دسترسي و بازيابي بهتر آن ها برگزار شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 157
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی