برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1383 , دوره  9 , شماره  2 ; از صفحه 135 تا صفحه 141 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير وارفارين با دوز كم و ثابت در پيشگيري حوادث ترمبو آمبولي بيماران با فيبريلاسيون دهليزي غير دريچه اي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان - دانشکده پزشکی - گروه قلب و عروق - رفسنجان - ایران
 
چکیده: 
هدف. فيبريلاسيون دهليزي غيردريچه اي شايعترين علت سكته مغزي با منشاء آمبولي قلبي مي باشد. ضدانعقاد با وارفارين در كاهش ميزان سكته مغزي در بيماران با فيبريلاسيون دهليزي غيردريچه اي مؤثر است، اما خطر خونريزي مخصوصاً در افراد مسن زياد مي باشد. و در ضمن تجويز وارفارين احتياج به كنترل مكرر باليني و آزمايشگاهي دارد. وارفارين با دوز كم بدون اين كه نياز به كنترل مكرر باليني و آزمايشگاهي داشته باشد در جلوگيري از ترمبوآمبولي هاي وريدي مؤثر بوده و ريسك خونريزي كمتر نيز دارد. در اين مطالعه تأثير وارفارين با دوز كم در پيشگيري حوادث ترمبو آمبولي در بيماران با فيبريلاسيون دهليزي غيردريچه اي بررسي شد.
مواد و روشها: در اين مطالعه بيماران75-45 سال با فيبريلاسيون دهليزي غيردريچه اي بر حسب داشتن توانايي مصرف وارفارين (در گروه وارفارين با تنظيم دوز استاندارد) و نداشتن توانايي مصرف وارفارين با تنظيم دوز (در گروه وارفارين با دوز كم و ثابت) (25/1 ميلي گرم وارفارين روزانه) قرار گرفتند. حوادث نهايي شامل سكته مغزي ايسكميك، آمبوليهاي احشايي و محيطي، خونريزي شديد و انفاركتوس قلبي در پي گيري بيماران بررسي شد. در مدت 38 ماه از مجموع 187 بيمار 151 بيمار انتخاب شدند. (72 بيمار در گروه وارفارين با تنظيم دوز استاندارد و 79 بيمار در گروه وارفارين با دوز كم و ثابت). متوسط زمان پيگيري 5/18 ماه بود.
يافته ها: ميزان كلي نهايي 3/8 درصد در گروه وارفارين با تنظيم دوز استاندارد و 6/5 درصد در گروه وارفارين با دوز كم و ثابت بود، ميزان خونريزي قابل توجه در گروه وارفارين با تنظيم دوز به طور قابل توجهي بالاتر از دوگروه وارفارين با دوز كم و ثابت بود (2/4 درصد در مقابل صفر درصد). ميزان حوادث سكته هاي مغزي، آمبولي هاي احشايي ومحيطي مرگ و مير ناشي از حوادث عروقي در گروه با تنظيم دوز استاندارد 3/1 درصد و در گروه وارفارين با دوز كم و ثابت 6/2 درصد بود كه اين تفاوت از نظر آماري معني داري نبود.
نتيجه گيري: در اين مطالعه ميزان سكته مغزي و ترمبو آمبولي در دو گروه تفاوت معني داري نداشت لذا يافته ها نشان مي دهد كه وارفارين با دوز كم و ثابت در جلوگيري از حوادث ترمبوآمبولي در بيماران با فيبريلاسيون دهليزي غيردريچه اي مؤثر است و در ضمن خطر حوادث خونريزي قابل توجه نيز با اين روش تجويز وارفارين كمتر مي باشد.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نوق، ح.، و نوق جوزم، م. (1383). تاثیر وارفارین با دوز کم و ثابت در پیشگیری حوادث ترمبو آمبولی بیماران با فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای. مجله پزشکی کوثر, 9(2), 135-141. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2142Vancouver : کپی

نوق حسین، نوق جوزم مهدی. تاثیر وارفارین با دوز کم و ثابت در پیشگیری حوادث ترمبو آمبولی بیماران با فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای. مجله پزشکی کوثر. 1383 [cited 2021September23];9(2):135-141. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2142IEEE : کپی

نوق، ح.، نوق جوزم، م.، 1383. تاثیر وارفارین با دوز کم و ثابت در پیشگیری حوادث ترمبو آمبولی بیماران با فیبریلاسیون دهلیزی غیر دریچه ای. مجله پزشکی کوثر, [online] 9(2), pp.135-141. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=2142. 

 
بازدید یکساله 261 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی