برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

کشت معلق نئوسپورا کنينوم با استفاده از لنفوسيت ترانسفورم شده با تيلريا لستوکاردي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* جهرم، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد جهرم، گروه میکروب شناسی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: نئوسپورا کنينوم يکي از مهم ترين عوامل ايجاد کننده سقط جنين گاو در جهان به شمار مي رود. توليد انبوه اين تک ياخته در شرايط آزمايشگاهي با استفاده از کشت سلولي و رده هاي سلولي مختلف انجام مي گردد. از طرفي استفاده از رده هاي سلولي معلق در توليد انبوه فرآورده هاي بيولوژيک بسيار مقرون به صرفه است. هدف از اين مطالعه بررسي امکان کشت تک ياخته نئوسپورا کنينوم با استفاده از رده سلولي معلق Ka6 مي باشد.
مواد و روش ها: اين پژوهش به صورت تجربي پس از کشت تاکي زوئيت نئوسپورا کنينوم بر روي رده سلولي Ka6 انجام شد. سپس توانايي اين رده سلولي با رده سلولي Vero که در حال حاضر بهترين رده سلولي براي کشت نئوسپورا است با روش رنگ سنجي MTT مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: نتايج اين پژوهش نشان داد که تاکي زوئيت هاي نئوسپورا کانينوم به خوبي درون سلول هاي Ka6 وارد، تکثير و از اين سلول ها خارج شده اند. همچنين تکثير تاکي زوئيت هاي اين تک ياخته در هر دو رده سلولي Ka6 و Vero نسبت به گروه کنترل معني دار بود. اما ميزان تکثير نئوسپورا بر روي رده سلولي Ka6 تفاوت معني داري نسبت به رده سلولي Vero نداشت.
نتيجه گيري: اين مطالعه اولين گزارش موفق آميز کشت تک ياخته نئوسپورا کنينوم با استفاده از رده سلولي معلق مي باشد. از آن جايي که رده سلولي Ka6 يک لنفوسيت ترانسفورم شده است و به دليل امکان کشت آن به صورت معلق در سطح انبوه در بيوراکتور، استفاده از آن نسبت به رده سلولي Vero ارجحيت دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 82
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی