برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1391 , دوره  1 , شماره  3 ; از صفحه 179 تا صفحه 205 .
 
عنوان مقاله: 

واکاوي مفهومي دلبستگي ملي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم اجتماعی، دانشگاه اصفهان
 
چکیده: 

ميهن دوستي و ناسيوناليسم در دو سر طيف دلبستگي ملي با تعاريف، جهت گيري ها و پيامدهاي متفاوت قرار مي گيرند. در اين مقاله سعي شده است با توجه به نظريه هايي که در زمينه دلبستگي ملي مطرح است، اين مفهوم از منظر ديگري مورد بررسي قرار گيرد. هدف اصلي اين مقاله توضيح دلبستگي ملي به معناي پيامد ارزيابي مثبت افراد از هويت ملي شان و مفهوم سازي آن در دو شکل ناسيوناليستي و ميهن دوستانه است. شکل ناسيوناليستي دلبستگي ملي احساس مثبت افراد به همراه پيشداوري، اتخاذ ديدگاه هاي غير انتقادي و احساسي نسبت به کشور را نشان مي دهد و در مقابل، شکل ميهن دوستانه دلبستگي ملي احساس مثبت افراد بدون قضاوت هاي پيشداورانه نسبت به ساير گروه ها و ملت هاست که اتخاذ ديدگاه هاي انتقادي و جهت گيري هاي عاقلانه نسبت به ارزيابي کشور را در پي دارد.
در اين پژوهش از روش اسنادي و تحليلي استفاده کرده ايم و با استفاده از کتب و اسناد معتبر در اين زمينه به تبيين موضوع مورد بررسي پرداخته ايم. همچنين جهت مستندسازي مطالب مطرح شده مبني بر اين که دلبستگي ملي در دو شکل مي تواند تجلي کند، نظريه هاي مربوط به اين حيطه را در قالب سه رويکرد نظري ناسيوناليستي، ميهن دوستانه و ديدگاه هايي که هر دو شکل را در خود مي گنجانند و مورد بررسي قرار داده ايم.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هاشمیان فر، س.، و اسماعیلی، ر.، و هاشمی، س.، و جلالی، م. (1391). واکاوی مفهومی دلبستگی ملی. مطالعات و تحقیقات اجتماعی در ایران, 1(3), 179-205. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=212858Vancouver : کپی

هاشمیان فر سیدعلی، اسماعیلی رضا، هاشمی سیدضیا، جلالی مینا. واکاوی مفهومی دلبستگی ملی. مطالعات و تحقیقات اجتماعی در ایران. 1391 [cited 2021November29];1(3):179-205. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=212858IEEE : کپی

هاشمیان فر، س.، اسماعیلی، ر.، هاشمی، س.، جلالی، م.، 1391. واکاوی مفهومی دلبستگی ملی. مطالعات و تحقیقات اجتماعی در ایران, [online] 1(3), pp.179-205. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=212858. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 202 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی