برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني انواع ويبريوهاي جداشده از آبهاي ساحلي شهر بندرعباس و تعيين مقاومت ميکروبي آنها، طي سالهاي 1389-1390

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد قم، قم، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ويبريوها به عنوان عامل برخي از اختلالات گوارشي و خارج گوارشي شناخته شده اند، که معمولا در برخي از فصول سال به صورت اپيدمي ظاهر مي شوند. از آنجايي که دريا به عنوان يکي از زيست بوم هاي مهم ويبريوها شناخته شده است، اين تحقيق با هدف تعيين فراواني انواع ويبريوها و تعيين مقاومت ميکروبي آنها، در مناطق مختلف ساحلي جنوب کشور در فصول مختلف سال انجام شد.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي–مقطعي، 600 نمونه آب برداشت شده از آبهاي ساحلي شهر بندرعباس از نظر وجود سويه هاي ويبريو در دو فصل بهار و زمستان بررسي شدند. براي تشخيص اوليه، از محيط هاي آب پپتونه قليايي و
TCBS استفاده گرديد و با انجام تست هاي بيوشيميايي (اکسيداز، حرکت، اندول،KIA  و ساير آزمون هاي بيوشيميايي از جمله نمک 0%، 6%،VP و ONPG) تشخيص نهايي انجام شد.
يافته ها: ويبريو هاروئي با 2.3%، ويبريو کلرا
1.7%، ويبريو پاراهموليتيکوس 1.3%، ويبريو فورنيسي 1.2%، شيگلوئيد و ويبريو متسچينوکووي 1%، هيدروفيلا %0.5، ويبريو ولنيفيکوس و ويبريو ميميکوس %0.3 و ويبريو فلووياليس %0.2، بيشترين فراواني را به خود اختصاص دادند. همچنين برحسب فصول، 71.2% آلودگي مربوط به فصل زمستان و %28.8 مربوط به فصل بهار بود، که نشان مي داد در زمستان موارد آلودگي بيشتر از فصل بهار بوده است.
نتيجه گيري: با توجه به مطالعه محققين، جداسازي اين گونه ها بعد از بارندگي، افزايش مي يابد. در مطالعه حاضر نيز اين پارامتر در جداسازي گونه هاي ويبريو تاثير مثبت داشته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 179
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی