برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

همسانه سازي زنجيره سنگين ژن نوروتوکسين باکتري کلاستريديوم بوتولينيوم در باکتري اشريشيا کلي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بوتوليسم يک بيماري ناشي از فعاليت نوروتوکسين هاي بوتولينوم مي باشد که توسط باکتري کلاستريديوم بوتولينوم توليد شده و در انتقال محرک هاي عصبي و عضلاني ايجاد اختلال مي نمايد. نوروتوکسين هاي اين باکتري از سمي ترين مواد شناخته شده هستند به طوري که با جلوگيري از آزاد شدن استيل کولين در پايانه هاي عصبي، موجب فلج کردن عضلات مي شوند. اين پژوهش با هدف همسانه سازي زنجيره سنگين ژن نوروتوکسين باکتري کلاستريديوم بوتولينيوم به عنوان کانديداي واکسن ژني در باکتري اشريشيا کلي انجام گرفت.
مواد و روش ها: در اين مطالعه، توالي کامل زنجيره سنگين ژن نوروتوکسين باکتري کلاستريديوم بوتولينيوم با استفاده از پرايمرهاي اختصاصي و روش PCR  تکثير گرديد. قطعه DNA مربوط به زنجيره سنگين ژن نوروتوکسين به روش T/A Cloning در حامل PCR 8/GW/TOPO کلون و ساختار حاصل به باکتري اشريشيا کلي ترانسفورم گرديد.
يافته ها: با استفاده از روش PCR همسانه سازي قطعه 2530 جفت بازي مربوط به زنجيره سنگين نوروتوکسين تاييد گرديد. نتايج مرحله بعد نيز نشان دهنده همسانه سازي موفقيت آميز زنجيره سنگين ژن نوروتوکسين باکتري کلاستريديوم بوتولينيوم در باکتري اشريشيا کلي بود. تاييد نهايي سازواره تهيه شده با استفاده از آنزيم هاي HindIII و BamHI انجام شد.
نتيجه گيري: با توجه به نتايج به دست آمده در اين مطالعه به نظر مي رسد که سازه ژني توليد شده در اين پژوهش مي تواند به عنوان واکسن ژني عليه نوروتوکسين بوتولينيوم در تحقيقات آينده مورد استفاده قرار گيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 76
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی