برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

جداسازي و شناسايي باکتري هاي بومي ايران مولد آنزيم ال-آسپاراژيناز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد فلاورجان، گروه میکروبیولوژی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آنزيم ال-آسپاراژيناز مي تواند به طور موثري در درمان بيماري لوسمي لنفوبلاستيک حاد و سلول هاي توموري و همچنين در صنايع غذايي مورد استفاده قرار گيرد. آنزيم آسپاراژيناز اولين آنزيم با فعاليت ضدتوموري است که به طور وسيع در انسان مورد مطالعه قرار گرفته است. هدف از اين پژوهش، جداسازي و شناسايي باکتري هاي بومي ايران مولد آنزيم آسپاراژيناز و تعيين فعاليت آنزيم در اين جدايه ها بود.
مواد و روش ها: نمونه هاي آب و خاک به طور تصادفي از شهرهاي مختلف ايران جمع آوري گرديد. به منظور غربال گري کيفي باکتري ها از نظر توليد آنزيم، سويه هاي مختلف روي محيط
M9 آگار حاوي فنل رد به عنوان معرف pH کشت داده شدند. توليد آنزيم آسپاراژيناز در شرايط تخمير غوطه ور انجام و ميزان فعاليت آنزيم با استفاده از روش نسلريزاسيون، اندازه گيري شد.
يافته ها: از بين 61 سويه جداسازي شده، 11 سويه مولد آنزيم بودند. از ميان آن ها يک سويه بيشترين فعاليت آنزيم را نشان داد. اين سويه ترموفيل بود و پس از انجام آزمون هاي بيوشيميايي مشخص شد که به جنس باسيلوس ها تعلق دارد. فعاليت آنزيمي اين سويه پس از 48 ساعت گرماگذاري در دماي 45 درجه سانتي گراد
1613.178 بر ميلي ليتر بود.
نتيجه گيري: با توجه به کاربرد آسپاراژيناز در زمينه هاي مختلف، آنزيم توليد شده توسط اين سويه پس از انجام مطالعات بيشتر، مي تواند يک گزينه مناسب به منظور استفاده کاربردي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 173
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی