برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير زمان پرداخت نهايي بر ريزنشت ترميم هاي کامپوزيت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزش دندانپزشکی ترمیمی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکاه آزاد اسلامیف واحد خوراسگان، (اصفهان) اصفهان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: کامپوزيت رزين ها براي کامل شدن پلي مريزاسيون نياز به زمان دارند که معمولا پس از 24 ساعت به حداکثر خود مي رسد. از طرفي بلافاصله پس از ترميم، جذب آب منجر به انبساط هيگروسکوپيک کامپوزيت رزين ها مي شود که در اغلب موارد بعد از يک هفته به تعادل مي رسد. با توجه به تاثير گذار بودن اين موارد بر ريزنشت ترميمهاي کامپوزيتي، هدف از اين مطالعه بررسي تاثير زمان پرداخت نهايي بر ميانگين ريزنشت ترميم هاي کامپوزيت مي باشد.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي آزمايشگاهي شصت دندان پره مولر سالم انسان انتخاب شد. يک حفره استاندارد
Cl V با عمق 1.5 ميلي متر، عرض سه ميلي متر و طول دو ميلي متر در سطح باکال هر دندان تعبيه و به صورت لايه لايه با کامپوزيت رزين ترميم شدند و پس از آن دندانها به چهار گروه تقسيم شدند. دندانهاي گروه اول بلافاصله بعد از ترميم ، گروه دوم 15 دقيقه بعد از ترميم ، گروه سوم بعد از 24 ساعت و گروه چهارم پس از يک هفته نگهداري در آب مقطر 37 درجه سانتي گراد پرداخت شدند. نمونه هاي هر گروه تحت تاثير پانصد سيکل حرارتي قرار گرفتند. در ادامه دندانها توسط موم چسب و لاک ناخن پوشانده و به مدت 24 ساعت در محلول فوشين %2 قرار گرفتند. نمونه ها متعاقبا شسته و هر نمونه توسط ديسک به دو نيمه تقسيم شد و هر دو نيمه براي بررسي ميزان نفوذ رنگ در زير استريوميکروسکوپ با بزرگنمايي c28 مشاهده شدند و براي هر نمونه، مقطعي که درجه ريزنشت بيشتري داشت در نظر گرفته شد. از تست Kruskal Wallis و پس آزمون Man Whitney با درجه اطمينان %99.1 براي آناليز داده ها استفاده گرديد.
يافته ها: کمترين ميانگين ريزنشت مربوط به دندانهاي گروه سوم در لبه اکلوزال بود و بيشترين ميانگين ريزنشت مربوط به دندانهاي گروه دوم در لبه اکلوزال و ژنژيوال ديده شد و بين چهار گروه در لبه اکلوزال اختلاف آماري معنادار ديده شد. (
p<0.009) اما در لبه ژنژيوالي اختلاف معني دار نبود.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که زمان انجام پرداخت نهايي بر ميانگين ريزنشت ترميم
هاي کامپوزيت لبه مينايي موثر است و بهترين زمان براي آن 24 ساعت بعد از ترميم مي باشد، در حالي که در لبه عاجي تاثيري نشان نداد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 103
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی