برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نقد ترجمه کنايه در ترجمه هاي فارسي قرآن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه عربی، دانشگاه کاشان
 
چکیده: 

در هر زبان از جمله زبان عربي، تعابير کنايي تصويرهايي مي آفرينند که مايه زيبايي سخن و جلوه هنر سخنورند و بر قدرت نفوذ و اثربخشي کلام مي افزايند، و قرآن مجيد نيز که به زبان عربي، «بلسان عربي مبين» (الشعرا 195) نازل گشته است، بسامد تعبيرات کنايي آن به قدري است که در مجال بررسي ترجمه هاي قرآن، نقد و بررسي ترجمه هاي تعبيرات کنايي، پژوهشي مستقل مي طلبد.
به يقين، بررسي همه ترجمه ها در يک مقاله نمي گنجد ولي از باب ما لايدرک کله لا يترک کله در اين جستار به واکاوي 4 ترجمه فارسي قرآن که در دسترس عموم است يعني ترجمه هاي مرحوم الهي قمشه اي، حسين انصاريان، ابوالفضل بهرام پور و محمد مهدي فولادوند پرداخته شده و به استناد تفاسيري مانند الميزان، مجمع البيان، نمونه و ... برخي از تعابير کنايي قرآن مشخص گشته است. و بر اساس مراجع لغوي و تفسير آيات، عبارات کنايي تبيين و ترجمه هاي ارائه شده به نقد کشيده شده و معلوم گشته است که مترجمان در ترجمه تعبيرات کنايي روشي يک نواخت ندارند؛ از جمله گاهي به سراغ ترجمه حرفي رفته گاهي معادل کنايي آورده اند و گاهي از ترجمه توضيحي بهره برده اند و براي بيان معناي کنايي، از کلمات توضيحي استمداد جسته اند. گذشته از اين ها، برخي از ترجمه ها بيانگر مراد تعبير کنايي قرآن نمي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اقبالی، ع.، و زرکار، ز. (1392). نقد ترجمه کنایه در ترجمه های فارسی قرآن. پژوهش دینی, -(26), 1-23. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=209392Vancouver : کپی

اقبالی عباس، زرکار زهره. نقد ترجمه کنایه در ترجمه های فارسی قرآن. پژوهش دینی. 1392 [cited 2021November28];-(26):1-23. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=209392IEEE : کپی

اقبالی، ع.، زرکار، ز.، 1392. نقد ترجمه کنایه در ترجمه های فارسی قرآن. پژوهش دینی, [online] -(26), pp.1-23. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=209392. 

 
بازدید یکساله 349 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی