برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نام اقوام در جغرافياي ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

فلات ايران در طول قرن ها جايگاه قبايل و ملل بسياري بوده است كه در مجاورت يكديگر زندگي مي كردند. تقريبا در آغاز هزاره اول قبل از ميلاد، قبايل ايراني در سرزمين ايران سكني گزيدند و نام خود را بر آن نهادند.

در قرن هشتم / هفتم قبل از ميلاد، در شمال غربي ايران، يكي از قبايل ايراني به نام ماداي دولت برده داري ماد را تشكيل داد.

در قرن ششم قبل از ميلاد، يكي ديگر از قبايل ايراني به نام پارسه، در جنوب غربي ايران، شاهنشاهي هخامنشي را بنا نهاد كه سراسر خاك فلات ايران، آسياي مقدم، آسياي صغير و بخشي از آسياي ميانه را در بر گرفت. قبايلي كه از خانواده ايراني به شمار مي آمدند اينك نيز اصلي ترين اقوام ايران اند.

در دوره هاي تاريخي متاخر، قبايل ايراني بارها سرزمين ايران را تصرف كردند و در اين سرزمين، در كنار ايرانيان، به زندگي ادامه دادند.

در قرن هفتم، اعراب سرزمين ايران را فتح كردند و تا دو قرن ايران جزئي از قلمرو خلافت به شمار مي رفت...

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

ساوینا، و. (1380). نام اقوام در جغرافیای ایران. نامه فرهنگستان, 5(2 (پیاپی 18)), 165-182. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=20859Vancouver : کپی

ساوینا و.ایی. نام اقوام در جغرافیای ایران. نامه فرهنگستان. 1380 [cited 2021April20];5(2 (پیاپی 18)):165-182. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=20859IEEE : کپی

ساوینا، و.، 1380. نام اقوام در جغرافیای ایران. نامه فرهنگستان, [online] 5(2 (پیاپی 18)), pp.165-182. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=20859. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 99 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی