برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1387 , دوره  1 , شماره  1 ; از صفحه 83 تا صفحه 96 .
 
عنوان مقاله: 

رابطه آموزش هاي كاردانش و فني و حرفه اي با اشتغال در استان آذربايجان شرقي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

پژوهش حاضر با هدف بررسي وضعيت اشتغال فارغ التحصيلان آموزش هاي فني و حرفه اي، كاردانش و نيز شناسايي عوامل احتمالي موثر بر اشتغال آنان، به سفارش سازمان آموزش و پرورش در استان آذربايجان شرقي انجام شد. براي بررسي توزيع ويژگي هاي اشتغال جامعه مورد مطالعه، نمونه اي به حجم 633 نفر از فارغ التحصيلان (386 نفر از فني و حرفه اي و 247 نفر از كاردانش به جز دوره بزرگسالان)، به صورت نمونه گيري تصادفي طبقه اي انتخاب شدند و داده هاي مورد نياز با مراجعه مستقيم به آزمودني ها از طريق ابزار پرسشنامه به دست آمد؛ علاوه بر اين، از اسناد و مدارك رسمي براي مقايسه يافته ها با اطلاعات و آمارهاي رسمي موجود، استفاده شد.
خلاصه يافته هاي پژوهش عبارت اند از: اين پژوهش نشان داد که 17.4 درصد از گروه نمونه فني و حرفه اي و 15 درصد از گروه نمونه کاردانش در مشاغل مرتبط با رشته تحصيلي اشتغال دارند و به طور كلي پسران بيشتر از دختران در مشاغل مرتبط با رشته تحصيلي اشتغال دارند. نتايج نشان داد كه نسبت اشتغال مرتبط با رشته تحصيلي در بخش دولتي (77.5 درصد) بيشتر از بخش خصوصي و ساير مشاغل (58.9 درصد) است و نسبت هاي اشتغال فارغ التحصيلان در مناطق مختلف استان يکسان نيست. بيشترين درصد اشتغال مرتبط با رشته تحصيلي، در ميان فارغ التحصيلان نواحي مركزي مشاهده مي شود. سر انجام نتيجه گيري شد كه بخشي از مشكلات اشتغال فارغ التحصيلان فني و حرفه اي به محدوديت هاي بازاركار و قسمتي به چگونگي برنامه هاي آموزشي مربوط مي شود. در اين پژوهش پيشنهاد شد كه مهارت هاي داراي قابليت اشتغال (اعم از فکري و جسمي) با برنامه هاي فني و حرفه اي تلفيق شوند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

کاووسی، ط. (1387). رابطه آموزش های کاردانش و فنی و حرفه ای با اشتغال در استان آذربایجان شرقی. مدیریت و برنامه ریزی در نظام های آموزشی, 1(1), 83-96. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=208490



Vancouver : کپی

کاووسی طهماسب. رابطه آموزش های کاردانش و فنی و حرفه ای با اشتغال در استان آذربایجان شرقی. مدیریت و برنامه ریزی در نظام های آموزشی. 1387 [cited 2021July27];1(1):83-96. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=208490



IEEE : کپی

کاووسی، ط.، 1387. رابطه آموزش های کاردانش و فنی و حرفه ای با اشتغال در استان آذربایجان شرقی. مدیریت و برنامه ریزی در نظام های آموزشی, [online] 1(1), pp.83-96. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=208490.



 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 145 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی