برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1391 , دوره  3 , شماره  9 ; از صفحه 115 تا صفحه 138 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تطبيقي زمينه ها و مراحل دستيابي امويان به قدرت پس از اسلام

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

فرايند و چگونگي قدرت گيري بني اميه از مباحث مهم و اساسي در تاريخ اسلام است. آنان از همان آغاز پذيرش اسلام که پس از حدود دو دهه مخالفت و ستيز با اسلام و بني هاشم صورت گرفت، در پي آن بودند تا به هر طريق ممکن، سروري پيشين خود را بازيابند؛ اما ورود معيارهاي جديد به عرصه انديشه عرب مسلمان و پيدايي ارزش ها، براي مدتي برآمدن چنين آرزويي را محقق نمي ساخت. شکل گيري جريان سقيفه در پي رحلت پيامبر (ص) که منجر به حضور عناصري از امويان در بدنه حکومت شد، به تدريج زمينه ساز قدرت يابي ايشان گرديد. خليفه دوم با دميدن روح بلند پروازي در معاويه که حکومت شامات را در اختيار او گذاشته بود، امويان را در کسب قدرت، جدي تر کرد. با روي کار آمدن عثمان که خود از بني اميه بود، آنان هم کليد بيت المال را و هم شمشير سلطان را در دست گرفته و از هرحيث خود را تقويت کردند. آنان به ستيز با خلافت امام علي (ع) پرداخته و انواع مشکلات را براي آن حضرت به وجود آوردند و سرانجام با وادار کردن امام حسن (ع) به صلح، به آرزوي ديرينه خود رسيده و حکومت جهان اسلام را از آن خود کردند و بدين گونه خلافت از خاندان نبوت به خاندان بني اميه انتقال يافت. اين مقاله در پي بررسي اين زمينه ها است.
فرضيه اصلي پژوهش براي علت يابي دست يابي امويان به قدرت، جريان سقيفه، حضور طولاني مدت معاويه در شام و سست عنصري عراقيان است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

سامانی، س.، و خضری، س. (1391). بررسی تطبیقی زمینه ها و مراحل دستیابی امویان به قدرت پس از اسلام. تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی, 3(9), 115-138. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=207611Vancouver : کپی

سامانی سیدمحمود، خضری سیداحمدرضا. بررسی تطبیقی زمینه ها و مراحل دستیابی امویان به قدرت پس از اسلام. تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی. 1391 [cited 2021October21];3(9):115-138. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=207611IEEE : کپی

سامانی، س.، خضری، س.، 1391. بررسی تطبیقی زمینه ها و مراحل دستیابی امویان به قدرت پس از اسلام. تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی, [online] 3(9), pp.115-138. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=207611. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 904 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی