برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1392 , دوره  20 , شماره  110 ; از صفحه 1 تا صفحه 7 .
 
عنوان مقاله: 

به کارگيري مدل آميخته خطي چندسطحي در مقايسه آزمايشگاهي انبساط آبي سه نوع کامپوزيت

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات علوم مدیریت و اقتصاد سلامت، دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تخريب دندان يکي از علل شايع مراجعه بيماران به مراکز دندانپزشکي است. امروزه استفاده از کامپوزيت ها به علت هم رنگ بودن آن ها با دندان و سازگاري بيشتر با بافت دندان مورد استقبال و توجه زيادي قرار گرفته اند. انبساط آبي کامپوزيت ها يکي از مهم ترين مسائلي است که باعث کاهش کارايي آن ها مي شود. هدف اين مطالعه مقايسه انبساط آبي سه نوع کامپوزيت رايج است.
روش کار: در اين مطالعه طولي داده هاي آزمايشگاهي مربوط به سه نوع کامپوزيت (
Z250، P90 و Kalore) که به مدت 3 ماه در دو محيط آب و بزاق دهان قرار گرفتند، استفاده شد. حجم کامپوزيت ها 18 بار بر روي 540 نمونه مورد اندازه گيري قرار گرفت و ميزان انبساط آبي آن ها با استفاده از مدل آميخنه خطي چندسطحي و نرم افزار SAS نسخه 9.1.3 با يکديگر مقايسه گرديد.
يافته ها: نتايج بررسي نشان دهنده موثر بودن زمان
(p<0.001) و نوع کامپوزيت (p= 0.032) بر ميزان انبساط کامپوزيت ها بود و محيط نگهداري تاثير معناداري بر روي انبساط آبي کامپوزيت ها نداشت. از بين کامپوزيت هاي مورد مطالعه، Z250 کمترين ميزان افزايش حجم را داشت. به علاوه اثر تصادفي مربوط به هر نمونه نيز که نشان دهنده موثر بودن ساير عوامل محيطي بررسي نشده بر روي انبساط آبي است، معنادار شد (p<0.001).
نتيجه گيري: نتايج نشان دهنده آن است که علاوه بر زمان و نوع کامپوزيت، عوامل محيطي ديگري نيز اثر معناداري بر انبساط آبي دارند. ولي با اين وجود بهتر است که از کامپوزيت هاي مناسب تر که در طول زمان افزايش حجم کمتري مي يابند (مانند Z250) براي ترميم دندان ها استفاده شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 108
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی