برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1379 , دوره  8 , شماره  32 ; از صفحه 69 تا صفحه 92 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي آثار اعتبارات تخصيص يافته به بخش كشاورزي استان مازندران از سوي بانكهاي ملي و كشاورزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سرمايه يكي از عوامل مهم در توليد محصول به شمار مي رود و نظام بانكي يكي از بزرگترين منابعي است كه مي تواند با اعطاي اعتبار، سرمايه مورد نياز بخشهاي توليدي كشاورزي را تامين كند. بخش كشاورزي همانند ديگر بخشها، در مراحل اوليه رشد و توسعه اقتصادي با كمبود سرمايه روبه رو بوده است كه اين سرمايه مي تواند به چند طريق همچون سرمايه گذاري مستقيم بانكها و اعطاي اعتبار به كشاورزان تامين شود. هدف اين تحقيق بررسي تاثير اعتبارات اعطايي بانكهاي كشاورزي و ملي بر توليدات محصولات كشاورزي منطقه مازندران و مقايسه آنها با يكديگر و همچنين مقايسه ويژگيهاي فردي اعتبار گيرندگان در منطقه است. اطلاعات گردآوري شده از راه تهيه و تكميل پرسشنامه در ارتباط با كشاورزاني است كه از اعتبارات بانك كشاورزي و ملي استفاده كرده اند. اين اطلاعات همچنين از منابع آماري سازمان كشاورزي استان، بانكهاي ملي و كشاورزي و مصاحبه با كارشناسان و مسوولان در بانك در منطقه به دست آمده است.
نتايج نشان مي دهد كه اعطاي اعتبار، تاثير مثبت و معنيداري بر توليد كشاورزان داشته است و مقايسه رگرسيون وام گيرندگان از بانك ملي و كشاورزي نيز نشاندهنده تاثير اعتبارات اعطايي بانكها بر ميزان توليد آنهاست كه تفاوت معني داري با يكديگر نداشته است. ارزش نهايي تسهيلات اعطايي هر دو بانك بزرگتر از نرخ سود (بهره بانكي) بوده و كشاورزان از دريافت وام اضافي سود مي بردند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

چیذری، ا.، و زارع، ا. (1379). بررسی آثار اعتبارات تخصیص یافته به بخش کشاورزی استان مازندران از سوی بانکهای ملی و کشاورزی. اقتصاد کشاورزی و توسعه, 8(32), 69-92. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=20746Vancouver : کپی

چیذری امیرحسین، زارع احمد. بررسی آثار اعتبارات تخصیص یافته به بخش کشاورزی استان مازندران از سوی بانکهای ملی و کشاورزی. اقتصاد کشاورزی و توسعه. 1379 [cited 2021September19];8(32):69-92. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=20746IEEE : کپی

چیذری، ا.، زارع، ا.، 1379. بررسی آثار اعتبارات تخصیص یافته به بخش کشاورزی استان مازندران از سوی بانکهای ملی و کشاورزی. اقتصاد کشاورزی و توسعه, [online] 8(32), pp.69-92. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=20746. 

 
بازدید یکساله 148 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی