برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر 1391 , دوره  70 , شماره  9 ; از صفحه 540 تا صفحه 547 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه عوارض پوستي زودرس و نتايج زيبايي در راديوتراپي هيپوفراکشن و معمولي پس از جراحي محافظه کارانه سرطان پستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، انتهای بلوار کشاورز، انستیتو کانسر، بخش رادیوتراپی انکولوژی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: شيوع بالاي بيماران داراي سرطان پستان که پرتودرماني پس از عمل دريافت مي کنند باعث شده است که بسياري، به يک دوره کوتاه تر از راديوتراپي که مي تواند کاهش قابل توجهي در زمان استفاده از دستگاه، ساعات کار و ويزيت هاي کم تر بيمار داشته باشد، فکر کنند. اين مطالعه به منظور ارزيابي اثر راديوتراپي کوتاه مدت و معمولي بر عوارض پوستي حاد و نتايج زيبايي در سرطان پستان مراحل اوليه انجام شده است.
روش بررسي: پنجاه و دو بيمار مبتلا به سرطان پستان قابل عمل (
pT1-3pN0-1M0) که از دي ماه 1389 تا دي ماه 1390 تحت عمل جراحي حفظ پستان قرار گرفتند، به طور تصادفي براي راديوتراپي به دو بازوي راديوتراپي معمولي (دوز 50Gy در 25 جلسه) با بوست الکترون متعاقب و راديوتراپي کوتاه مدت (Hypofraction) (دوز 42.5Gy در 16 جلسه) و بوست الکترون متعاقب اختصاص داده شدند.
يافته ها: در بررسي وضعيت بيماران حين درمان، در هفته اول و دوم هيچ عارضه پوستي مشاهده نشد. عوارض پوستي از هفته سوم شروع شد که به صورت عوارض درجه يک بود. پس از ختم راديوتراپي، عوارض پوستي در گروه راديوتراپي کوتاه مدت بيش تر از گروه معمولي بود ولي در پي گيري پس از چهار هفته تفاوتي در ميزان عوارض وجود نداشت. در پي گيري شش ماه بعد و در پي گيري يک ساله تفاوتي از لحاظ عوارض پوستي و نتايج زيبايي بين دو گروه مشاهده نشد.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد که استفاده از پرتودرماني کل پستان با رژيم راديوتراپي کوتاه مدت از نظر عوارض پوستي و زيبايي با نتايج خوبي همراه بوده ولي پي گيري طولاني تر و حجم نمونه بيش تري براي تاييد اين نتايج لازم است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 111
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی