برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

توليد دکستران از ملاس نيشکر با استفاده از باکتري لوکونوستوک مزانتروئيدس

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گچساران، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد گچساران، گروه مهندسی شیمی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: دکستران پلي ساکاريدي متشکل از مونومرهاي گلوکز مي باشد که به طور گسترده به عنوان توسعه دهنده حجم خون در داروسازي استفاده مي شود. هدف اين مطالعه توليد دکستران از ملاس نيشکر با استفاده از باکتري لوکونوستوک مزانتروئيدس بود.
روش بررسي: در اين مطالعه تجربي، جهت رشد ميکروارگانيسم و توليد دکستران، ملاس نيشکر در غلظت هاي مختلف به محيط کشت اضافه شد. رسوب دکستران بعد از 48 ساعت با اضافه کردن اتانول، تکان دادن و سانتريفوژ کردن حاصل گرديد. جهت شناسايي کيفي، از اثر دکستران بر پولاريزاسيون و براي طراحي و تحليل داده ها از روش آماري طرح رويه پاسخ استفاده شد.
يافته ها: پس از بررسي اثر جداگانه و متقابل پارامترها بر مقدار دکستران توليدي نتايج مربوط به سطوح بهينه به صورت 50 گرم بر ليتر ملاس نيشکر، دماي 35 درجه سانتي گراد و
8.5=pH به دست آمد که در اين شرايط، بيشترين دکستران برابر با 82 گرم بر ليتر توليد شد. ضريب همبستگي مدل محاسباتي براي دکستران توليدي 99.5 درصد به دست آمد که بيانگر تطابق عالي مدل محاسباتي با نقاط آزمايش شده و دقت بالاي مدل بود.
نتيجه گيري: توليد دکستران به وسيله باکتري لوکونوستوک مزانتروئيدس و ملاس نيشکر به عنوان سوبسترا يک روش کم هزينه و مقرون به صرفه در مقايسه با روش هاي رايج توليد دکستران مي باشد و علاوه بر توليد يک محصول کلينيکي، بار آلايندگي ملاس در محيط زيست به طرز چشمگيري کاهش مي يابد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 273
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی