برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير بسته آموزشي تغذيه بر آگاهي و رفتارهاي تغذيه اي زنان باردار در مقابله با مشکلات دوران بارداري و مصرف مکمل ها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تبریز، دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده پرستاری و مامایی، مرکز تحقیقات دانشجویی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تغذيه مناسب در پيشگيري و بهبود برخي از مشکلات دوران بارداري و حفظ سلامت مادر و جنين ضروري است. هدف اين مطالعه تعيين تاثير بسته آموزشي تغذيه بر آگاهي و رفتارهاي تغذيه اي زنان باردار در مقابله با مشکلات دوران بارداري و مصرف مکمل ها در بارداري بود.
روش بررسي: در اين کارآزمايي باليني، 88 زن باردار مراجعه کننده به مراکز بهداشتي - درماني شهر کرج به روش نمونه گيري در دسترس انتخاب شده و به طور تصادفي به دو گروه مداخله و کنترل تقسيم شدند. براي گروه مداخله برنامه آموزشي شامل برگزاري دو جلسه حدودا 60 دقيقه اي کلاس آموزشي تغذيه در دوران بارداري با استفاده از روش سخنراني و ارايه کتابچه و فيلم آموزشي اجرا شد و براي گروه کنترل آموزش جنسي به روشي تقريبا مشابه داده شد. داده ها با پرسشنامه محقق ساخته جمع آوري شدند. داده ها با آزمون هاي تحليل واريانس با اندازه هاي تکراري، تحليل کواريانس و رگرسيون لجستيک و رتبه اي تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: در گروه مداخله، آگاهي در زمينه برخورد با مشکلات دوران بارداري و مصرف مکمل ها طي دو مرحله بعد از مداخله، به طور معني داري بالاتر از گروه کنترل بود (
0.001>p). نمرات رفتار تغذيه اي در گروه مداخله در زمينه مشکلات دوران بارداري در مورد يبوست، سوزش سردل، ورم دست و پا، آنمي و عفونت ادراري طي هر دو مرحله بعد از انجام مداخله بهتر از گروه کنترل بود (p<0.05). در گروه مداخله مصرف مکمل آهن و مولتي ويتامين طي دو مرحله بعد از انجام مداخله بهتر از گروه کنترل بود (p<0.05).
نتيجه گيري: محتواي بسته آموزشي تهيه شده راهکار مناسبي براي ارتقاي آگاهي و رفتارهاي تغذيه اي زنان باردار ارزيابي شد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 143
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی