برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1391 , دوره  70 , شماره  12 ; از صفحه 768 تا صفحه 773 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي علل مادري موثر بر زردي ناشي از کمبود تغذيه با شير مادر: مطالعه مورد- شاهدي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان دماوند، میدان امام حسین، خیابان شهیدکیایی، بیمارستان بهرامی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: زردي نوزادي به خصوص زردي ناشي از کمبود تغذيه با شير مادر شايع ترين علت بستري مجدد در طول اولين ماه زندگي مي باشد. هدف از انجام اين مطالعه شناسايي عوامل خطر مادري موثر بر زردي ناشي از کمبود تغذيه با شير مادر جهت پيشگيري بهتر اين نوع زردي است.
روش بررسي: در اين مطالعه که در بخش نوزادان بيمارستان اطفال بهرامي صورت گرفت. 75 نوزاد ترم و سالم مبتلا به زردي ناشي از کمبود تغذيه با شير مادر با توجه به کاهش وزن بيش از 7% وزن تولد و يکي از علايم آزمايشگاهي کم آبي به صورت وزن مخصوص ادرار
1012<، سديم سرمي 150 meq/ lit£ و اوره 40 meq/lit£ به عنوان گروه مورد و 75 نوزاد ترم و سالم بستري شده به علت زردي با کاهش وزن کم تر از 7% وزن تولد و ساير علل زردي به عنوان گروه شاهد انتخاب شدند. جهت بررسي ريسک فاکتورهاي زردي شير مادر پرسش نامه براي آن ها تکميل و داده ها با آزمون هاي آماري مورد آناليز و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: عدم شروع تغذيه در ساعت اول زندگي، تکنيک نامناسب شيردهي و وجود مشکلات تشريحي پستاني مادر در گروه مورد به طور معني دار بيش تر از گروه شاهد بود (
p<0.05).
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه لزوم توجه بيش تر و پي گيري بهتر مادران نوزادان در معرض خطر زردي ناشي از کمبود تغذيه با شير مادر، به خصوص مادران داراي مشکلات تشريحي پستان نظير نوک سينه فرورفته يا آموزش ناکافي شيردهي را مي رساند. در اين مطالعه شروع هرچه سريع تر شيردهي پس از زايمان به خصوص شيردهي ساعت اول از عوامل مهم در کاهش بروز زردي ناشي از شير مادر بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 220
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی