برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

علل مسموميت هاي حاد منجر به بستري در بيمارستان شهيد بهشتي ياسوج 1387

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، دانشکده پرستاری و مامایی، گروه اتاق عمل
 
چکیده: 

زمينه و هدف: حدود 7 درصد مراجعين به بيمارستان ها را انواع مسموميت ها تشکيل مي دهند. هدف اين مطالعه تعيين علل مسموميت هاي حاد منجر به بستري در بيمارستان شهيد بهشتي ياسوج بود.
روش بررسي: اين مطالعه توصيفي از مرداد 1386 لغايت تير 1387 به صورت تمام شماري بر روي 470 مورد مسمومين مراجعه کننده به بيمارستان شهيد بهشتي شهر ياسوج انجام شد. مشخصات فردي، زمان مسموميت، عامل مسموميت، سابقه مسموميت قبلي، سابقه بيماري هاي رواني، نوع دارو و اقدامات درماني انجام شده بر اساس پرسشنامه و مصاحبه با بيمار يا همراهان بيمار ثبت شد. داده ها با آزمون آماري مجذور کاي تجزيه و تحليل شدند.
يافته ها: اکثريت مسمومين زن، مجرد، در دامنه سني
3021 سال، ساکن شهر، بيکار و با ميزان تحصيلات ديپلم و بالاتر بودند. هم چنين اکثريت نمونه ها داراي سابقه ابتلا به افسردگي، مسموميت به صورت عمدي، با سابقه مسموميت قبلي و اقدام به خودکشي بودند. بين مسموميت و متغيرهاي، سن، جنس و شغل ارتباط معني داري مشاهده گرديد (p<0.05)، اما بين محل سکونت، وضعيت تاهل و ميزان تحصيلات با مسموميت ارتباط معني داري مشاهده نشد (p>0.05).
نتيجه گيري: با توجه به اين که اکثريت مسموميت هاي اتفاق افتاده در زنان جوان، مجرد و بيکار به قصد خودکشي و به علت مسموميت با داروها مي باشد، بهتر است در مورد نحوه استفاده و نگهداري دارو در خانه، عدم تجويز بدون نسخه داروها و آموزش همگاني به خصوص به خانواده ها اقدام لازم صورت پذيرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 141
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی