برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تير 1392 , دوره  15 , شماره  4 ; از صفحه 93 تا صفحه 99 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير رايحه اسطوخدوس بر ميزان درد ناشي از كارگذاري آي يودي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، تقاطع طالقانی ولی عصر، کوچه رحیم زاده، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه شاهد
 
چکیده: 

سابقه و هدف: كارگذاري آي يو دي كه بعنوان يكي از روشهاي مطمئن در پيشگيري از بارداري شناخته شده است، با درد همراه است. اين مطالعه به منظور بررسي تاثير رايحه اسطوخدوس بر ميزان درد ناشي از كارگذاري آي يودي انجام گرفت.
مواد و روشها: اين مطالعه از نوع كارآزمايي باليني بر روي 135 خانم كه به واحد تنظيم خانواده مراجعه و كانديد كارگذاري آي يو دي بوده و معيارهاي ورود به مطالعه را داشتند، انجام شد. افراد به طور تصادفي به سه گروه 45 نفري رايحه اسطوخدوس، روغن دانه كنجد و كنترل تقسيم شدند. اطلاعات دموگرافيك و ميزان درد بر اساس مقياس ديداري درد جانسون در پرسشنامه اي ثبت شد و سپس درد ناشي از كارگذاري آي يو دي با مقياس بصري درد در هر سه گروه مورد ارزيابي قرار گرفت. (IRCT: 201209266206MN3).
يافته ها: بر اساس نتايج مطالعه، ميانگين نمره درد در سه گروه با يكديگر اختلاف آماري معني داري داشت و به ترتيب در گروههاي اسطوخدوس (2.71±2.60)، روغن دانه كنجد (2.71±4.57) و كنترل (2.08±3.82) گزارش شد (p<0.001). همچنين نتايج مطالعه بيانگر آن بود كه بين دو گروه اسطوخدوس و روغن دانه كنجد (p<0.001) و گروه اسطوخدوس و كنترل (p<0.004) اختلاف آماري معني دار مشاهده شد.
نتيجه گيري: نتايج مطالعه نشان داد كه استنشاق رايحه اسطوخدوس بر درد ناشي از كارگذاري آي يو دي موثر بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 79
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی