برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر کورکومين بر تغييرات بافت کبد در موش هاي صحرايي آدرنالکتومي شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اهواز، دانشگاه شهید چمران، دانشکده دامپزشکی، بخش فارکاکولوژی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: کورکومين داراي خواص آنتي اکسيداني بوده و اثر محافظتي بر کبد دارد. از طرفي غده آدرنال در متابوليسم کربوهيدرات ها، ايمني بدن و هماتولوژي نقش دارد و کبد را متاثر مي نمايد. در صورت کم کاري يا برداشت غده آدرنال در برخي از شرايط و تاثير آن بر کبد و با توجه به مصرف فراوان زرد چوبه بعنوان چاشني غذايي، هدف از اين مطالعه بررسي تغييرات بافت کبد در موش هاي آدرنالکتومي شده و تاثير کورکومين بر اين تغييرات مي باشد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي 25 سر موش صحرايي ماده نژاد ويستار در 5 گروه شامل شاهد، تيمارشده با کورکومين (بدون آدرنالکتومي)، آدرنالکتومي شده و آدرنالکتومي شده تحت درمان با کورکومين و شم تقسيم شدند. هر دو غده آدرنال تحت بيهوشي با ايجاد برش دوطرفه در پشت موش ها برداشت شدند و محل برش بخيه گرديد. کورکومين با دوز 100 ميلي گرم به ازاي هر کيلوگرم وزن بدن به مدت 21 روز به صورت داخل صفاقي تزريق شد. در پايان از کبد موش ها نمونه گيري و مقاطع بافتي تهيه شده با ميکروسکوپ نوري بررسي گرديد و تعداد سلول هاي تغيير شکل يافته، سلول هاي کوپفر و حضور سلول هاي التهابي شمارش و ارزيابي شد.
يافته ها: ميانگين سلول هاي دفرميته از
21.6±0.5 در گروه شاهد به 52.8±3.5 در گروه آدرنالکتومي رسيد (p<0.0001). ميانگين سلول هاي کوپفر در گروه شاهد 5.4±0.27 و در گروه آدرنالکتومي 15.6±3.2 بود (p<0.0001). با تجويز کورکومين تعداد اين سلول ها و تغييرات بافت کبد بطور معني داري کاهش يافت.
نتيجه گيري: نتايج مطالعه نشان داد که کورکومين بعنوان آنتي اکسيدان طبيعي اثر محافظتي بر بافت کبد دارد و مي تواند تغييرات حاصل از آدرنالکتومي در بافت کبد را کاهش دهد
.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 165
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی