برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تراکم الياف آزبست در هواي مناطق پرترافيک شهر تبريز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی بهداشت حرفه‌ای، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تبریز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و اهداف: الياف آزبست کاربرد وسيعي در صنايع مختلف از جمله لنت ترمز و صفحه کلاچ داشته و آلودگي هوا در محيط شهري به الياف منتشره آزبست مي تواند در دراز مدت اثرات جدي بر سلامت انسان از جمله ايجاد فيبروز ريوي و سرطان مزوتليوما ايجاد نمايد. اين مطالعه توصيفي - مقطعي با هدف ارزيابي کيفي و کمي انتشار ذرات آزبست در محيط هاي پر شيوع و پرتردد شهر تبريز و ارائه راهکارهاي پيشنهادي جهت کاهش آن و نيز ارتقاء آگاهي مردم و مسوولان و متوليان سلامت در جهت اخذ اقدامات پيشگيرانه به هنگام طراحي گرديد.
مواد و روش ها: در اين تحقيق، غلظت الياف آزبست در 12 نقطه پرترافيک شهر تبريز اندازه گيري گرديد. نمونه برداري هاي محيطي به روش مداوم فعال و با استفاده از فيلتر غشايي صورت گرفته و بعد از آماده سازي فيلترها، شمارش الياف به وسيله ميکروسکوپ نوري با کنتراست فازي براي الياف با نسبت طول به عرض بزرگتر از سه به يک انجام گرديد.
يافته ها: نتايج به دست آمده نشان داد که متوسط غلظت الياف آزبست در نقاط پرتردد شهر تبريز
0.001±0.0003) ليف در ميلي ليتر هوا) به مراتب بيشتر از استانداردهاي محيطي ارائه شده از طرف سازمان هاي معتبر مي باشد (0.00005 ليف در ميلي ليتر هوا). همچنين نتايج اين مطالعه بيانگر پراکندگي غلظت الياف آزبست در محل هاي مختلف مي باشد، به طوري که بيشترين غلظت الياف آزبست در چهارراه باغشمال (0.0012±0.0004 ليف در ميلي ليتر هوا) و کمترين غلظت الياف در چهارراه شريعتي (0.00056±0.00012 فيبردر ميلي ليتر هوا) تعيين گرديد.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که ميزان انتشار الياف آزبست از منابعي نظير لنت ترمز وسايل نقليه در هواي شهر تبريز به گونه اي است که باعث ايجاد تراکم بيش از حد مجاز آن در هوا شده است و به دليل تاثير افزايشي آن در ريسک ابتلا به عوارض دستگاه تنفسي ضرورت به کار گيري اقدامات کنترلي پيشگيرانه بيش از پيش مطرح است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

لطفی، و.، و رسول زاده، ی.، و معطر، ف.، و غلام نیا، ر.، و شاکرخطیبی، م. (1392). تراکم الیاف آزبست در هوای مناطق پرترافیک شهر تبریز. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, 35(2), 79-83. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=206431Vancouver : کپی

لطفی وجیهه، رسول زاده یحیی، معطر فرامرز، غلام نیا رضا، شاکرخطیبی محمد. تراکم الیاف آزبست در هوای مناطق پرترافیک شهر تبریز. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز. 1392 [cited 2021May18];35(2):79-83. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=206431IEEE : کپی

لطفی، و.، رسول زاده، ی.، معطر، ف.، غلام نیا، ر.، شاکرخطیبی، م.، 1392. تراکم الیاف آزبست در هوای مناطق پرترافیک شهر تبریز. مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز, [online] 35(2), pp.79-83. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=206431. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 223 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی