برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بيمارستان هاي دوره آل بويه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

پزشکي از جمله علومي است که تحت تعاليم عاليه اسلام در قرن اول تا سوم با حضور پزشکان جندي شاپور و حمايت تني چند از خلفاي عباسي رشد چشمگيري يافت و سپس با قدرت گيري آل بويه و دست يابي بر بخشهاي غربي به خصوص بغداد، پايتخت جهان اسلام، روند اين تحولات شتاب بيشتري يافت.
بر همين اساس شناخت جايگاه پزشکي در زمان آل بويه به عنوان حلقه استمرار پيوند دانش پزشکي پيش از اسلام به دوران اسلامي از اهميت به سزايي برخوردار است، به همين جهت هدف از اين مطالعه بررسي بيمارستانهاي دوره آل بويه مي باشد.
نتايج تحقيق، بيانگر آن است که، حمايتهاي بي دريغ امراي آل بويه بخصوص عضدالدوله موجبات ارتقاي سطح بهداشت و درمان جامعه را به همراه داشته است. پيامد عوامل فوق، جذب دانشمندان و پزشکان برجسته اي بود که بدون توجه به مشکلات گوناگون، به بهترين وجه به امر پزشکي و حتي انتقال اطلاعات طبي خود از طريق تهيه کتاب و حفظ آنها به صورت تاليف، ترجمه چنان کارنامه درخشاني از خود به جاي گذاشتند که به جرات مي توان اين گونه نتيجه گيري کرد که حاصل تجربيات آنان پايه و اساس تمدن پزشکي غرب بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عظیمی، ر. (1391). بیمارستان های دوره آل بویه. طب سنتی اسلام و ایران, 3(3 (پیاپی 11)), 369-376. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=206104Vancouver : کپی

عظیمی رقیه السادات. بیمارستان های دوره آل بویه. طب سنتی اسلام و ایران. 1391 [cited 2021November30];3(3 (پیاپی 11)):369-376. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=206104IEEE : کپی

عظیمی، ر.، 1391. بیمارستان های دوره آل بویه. طب سنتی اسلام و ایران, [online] 3(3 (پیاپی 11)), pp.369-376. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=206104. 

 
بازدید یکساله 242 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی