برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1390 , دوره  2 , شماره  9 ; از صفحه 107 تا صفحه 134 .
 
عنوان مقاله: 

تعيين پرتفوي بهينه با استفاده از تکنيک برنامه ريزي آرماني فازي FGP

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اهميت تشکيل پرتفوي به چگونگي انتخاب ترکيب مناسبي از مجموعه سهام با توجه به نوع ريسک پذيري سرمايه گذاران و بازده مورد انتظارشان و عوامل ديگر ارتباط دارد. يک پرتفوي مناسب براي شرکت هاي سرمايه گذاري و سرمايه گذاران در کاهش ريسک با توجه به بازده مشخص مي تواند موثر باشد و زمينه جذب نقدينگي مازاد از بازار پول و ورود آن به بازار سرمايه را که از دغدغه هاي اصلي کشور مي باشد فراهم آورد. مدل هاي کلاسيک پرتفوي عموما به معيارهاي ريسک و بازده توجه داشته اند، اما با ورود علم فازي و کاربردهاي تحقيق در عمليات، به تحقيقات نوين مديريتي و بخصوص مالي زمينه براي استفاده بيشتر از تکنيک هاي نوين جهت دسترسي به پرتفوي بهينه نيز فراهم آمد.
اين تحقيق از مدل روي و مايتي
که در خصوص برنامه ريزي آرماني فازي (FGP) به منظور تعيين پرتفوي بهينه مي باشد، بهره مي گيرد. و هدف آن شناسايي مدل پرتفوي بهينه با استفاده از برنامه ريزي آرماني فازي و لحاظ آن براي دو شرکت سرمايه گذاري نمونه آماري که در بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شده اند مي باشد. در تحليل داده ها نيز از بي مقياس سازي درصدي استفاده مي شود. نتايج تحقيق با توجه به اعمال مدل در سال هاي 1387 و 1388 بيانگر آنست که کاربرد مدل مي تواند جايگاه ويژه اي در شناخت بهتر و دقيق تري از پرتفوي شرکت هاي سرمايه گذاري جهت تصميم گيري آسانتر سرمايه گذاران فراهم آورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
Cite:
APA : کپی

نبوی چاشمی، ع.، و یوسفی کرچنگی، ر. (1390). تعیین پرتفوی بهینه با استفاده از تکنیک برنامه ریزی آرمانی فازی FGP. مهندسی مالی و مدیریت اوراق بهادار (مدیریت پرتفوی), 2(9), 107-134. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=205640Vancouver : کپی

نبوی چاشمی علی، یوسفی کرچنگی رحمان. تعیین پرتفوی بهینه با استفاده از تکنیک برنامه ریزی آرمانی فازی FGP. مهندسی مالی و مدیریت اوراق بهادار (مدیریت پرتفوی). 1390 [cited 2021April18];2(9):107-134. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=205640IEEE : کپی

نبوی چاشمی، ع.، یوسفی کرچنگی، ر.، 1390. تعیین پرتفوی بهینه با استفاده از تکنیک برنامه ریزی آرمانی فازی FGP. مهندسی مالی و مدیریت اوراق بهادار (مدیریت پرتفوی), [online] 2(9), pp.107-134. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=205640>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 184 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی