برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1390 , دوره  4 , شماره  12 ; از صفحه 5 تا صفحه 35 .
 
عنوان مقاله: 

عنوان فارسي: راهبرد جمهوري اسلامي ايران در مقابله با تروريسم (عنوان عربي: جوانب استراتيجية الجمهورية الإسلامية الإيرانية لمواجهة الإرهاب)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

امروزه پديد تروريسم به يکي از مهم ترين دغدغه هاي امنيتي ملت ها و دولت ها در سراسر جهان تبديل شده است. رواج پديده تروريسم منحصر به منطقه و يا دولت هاي خاصي نيست، بلکه از کشورهاي کوچک، کمتر توسعه يافته تا بزرگترين قدرت هاي دنيا به نحوي با اين معضل امنيتي مواجه هستند. همگام با اوج گيري فعاليت هاي تروريستي، تمهيدات بين المللي نيز براي مقابله با آن افزايش يافت، اما به رغم تمام قوانين و تمهيدات بين المللي براي مقابله با آن، جامعه بين الملل هنوز نتوانسته با اين پديده به طور جامع و مانع برخورد کند و جهان را از لوث وجود تروريست هايي که خون هزاران انسان بي گناه را هدر مي دهند، پاک نمايد.
به طور تقريبي مي توان گفت از زمان شکل گيري جامعه بين الملل و درک لزوم مقابله با تروريسم، کشورها و جامعه بين الملل سه راهبرد را در روند مبارزه با تروريسم در پيش گرفته اند که هريک از اين سه راهبرد موفقيت هايي را در پيش داشته است، اما هيچ کدام قادر مقابله ريشه اي با پديده تروريسم نبوده است و در بلندمدت نتوانسته از دست زدن به اقدامات تروريستي جلوگيري کند که اين مطالعه در پي آن است تا ابعاد راهبرد جمهوري اسلامي ايران در مقابله با تروريسم را در طي سه دهه اخير تبيين نمايد.
از اين رو، يافته هاي اين پژوهش که با بهره گيري از روش توصيفي-تحليلي و تکيه بر داده هاي عيني - تاريخي و استفاده از منابع کتابخانه اي و فضاي مجازي (الکترونيک) صورت پذيرفته، نشان مي دهد که جمهوري اسلامي ايران به عنوان يکي از کشورهايي که پديده تروريسم با امنيت آن پيوند خورده و به شکل دوگانه اي از تروريسم آسيب ديده است، در عين حالي که از ابزارهاي نظامي و تاکتيکي (زودبازده) براي مقابله با مظاهر تروريسم بهره گرفته است درصدد خشکاندن ريشه هاي تروريسم و مقابله با عوامل به وجود آورنده اقدامات تروريستي (ديربازده) بوده و براي مقابله با تروريسم سياست هاي ويژه اي را اتخاذ کرده است و اقدامات متعددي را انجام داده است، و اين امر نشان دهنده آن است که جمهوري اسلامي ايران در زمينه مقابله با تروريسم داراي راهبردي مشخص بوده است.

 

لطفا براي مشاهده چکيده عربي به متن کامل (PDF) مراجعه فرماييد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

افتخاری، ا.، و شبستانی، ع. (1390). عنوان فارسی: راهبرد جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم (عنوان عربی: جوانب استراتیجیة الجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة لمواجهة الإرهاب). آفاق امنیت, 4(12), 5-35. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=205596Vancouver : کپی

افتخاری اصغر، شبستانی علی. عنوان فارسی: راهبرد جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم (عنوان عربی: جوانب استراتیجیة الجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة لمواجهة الإرهاب). آفاق امنیت. 1390 [cited 2021April20];4(12):5-35. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=205596IEEE : کپی

افتخاری، ا.، شبستانی، ع.، 1390. عنوان فارسی: راهبرد جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریسم (عنوان عربی: جوانب استراتیجیة الجمهوریة الإسلامیة الإیرانیة لمواجهة الإرهاب). آفاق امنیت, [online] 4(12), pp.5-35. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=205596. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 455 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی