برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1392 , دوره  8 , شماره  2 ; از صفحه 67 تا صفحه 70 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير آواي قرآن و موسيقي بدون کلام بر اضطراب بيماران کانديد آندوسکوپي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بروجن، سه راه دانش سرا، دانشکده پرستاری
 
چکیده: 

مقدمه: صدا درماني، يکي از روش هاي درماني طب مکمل بوده که در بسياري از بيماري ها مورد استفاده قرار مي گيرد. با توجه به اينکه بيماران کانديد آندوسکوپي از سطح اضطراب بالايي برخوردار مي باشند، هدف از مطالعه حاضر، بررسي تاثير آواي قرآن و موسيقي بدون کلام بر ميزان اضطراب بيماران کانديد آندوسکوپي مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه يک کارآزمايي باليني بوده که بر روي 60 نفر از بيماران مراجعه کننده به يک مطب خصوصي بيماري هاي گوارش، انجام گرديده است. بيماران به طور تصادفي به سه گروه آواي قرآن، موسيقي و شاهد تقسيم شدند. اطلاعات با استفاده از دو پرسشنامه اطلاعات دموگرافيک و پرسشنامه استاندارد اسپيل برگر براي سنجش اضطراب، جمع آوري گرديد.
نتايج: نتايج حاصل از اين مطالعه نشان داد که ميانگين اضطراب در سه گروه بعد از مداخله تفاوت معناداري دارند و مقايسه نمرات اضطراب قبل و بعد از مداخله نشان داد که استماع قرآن (
0.001=P) و موسيقي (0.03=P) نسبت به عدم مداخله (0.09=P) بر سطح اضطراب بيماران تاثير مثبت دارد. در گروه استماع آواي قرآن، ميانگين اضطراب کمتري نسبت به ساير گروه ها گزارش شد.
نتيجه گيري: با توجه به اين که آواي قرآن نسبت به موسيقي بدون کلام تاثير بيشتري بر کاهش اضطراب بيماران داشته است، استفاده از آواي قرآن قبل از انجام کليه اقدامات درماني همراه با سطح اضطراب بالا توصيه مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 203
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی