برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تغييرات فشار خون سيستولي و دياستولي و ضربان قلب در ماه رمضان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سالانه، ميليونها مسلمان در ماه رمضان، فريضه روزه را بجا مي آورند. روزه داري علاوه بر دستاوردهاي رواني، ممکن است با تغييرات جسمي همراه باشد. هدف از تحقيق حاضر، بررسي تغييرات فشار خون سيستولي، دياستولي و ضربان قلب در ماه رمضان مي باشد.
در اين راستا نمونه اي شامل 100 مرد 64-22 ساله و 10 زن يائسه به شيوه غير احتمالي آسان انتخاب شده و در سه مرحله: پيش از آغاز رمضان، روز 14 و روز 28 با رعايت ملاحظات استاندارد، اندازه گيري فشار سيستولي، فشار دياستولي و ضربان قلب صورت گرفت. در هر مرحله، تعداد ساعات پرهيز از آب و غذا پيش از اندازه گيري فشار خون و ضربان قلب ثبت شد. پس از کنار گذاشتن مواردي که به هر دليل موفق به روزه داري کامل نشده و يا سابقه بيماري مزمن (از جمله پرفشاري خون) بستري در بيمارستان طي سه ماه اخير، بيماري حاد يا مصرف داروهاي موثر بر فشار خون داشته اند، اطلاعات به دست آمده، آناليز شد
.
پيش از آغاز رمضان، فشار خون سيستولي داوطلبان
111±15 mmHg، فشار خون دياستولي 79±9 mmHg و ضربان قلب 75±11 min-1 بود. در روزهاي 14 و 28 رمضان و پس از 11-9 ساعت ناشتايي، فشار خون سيستولي و دياستولي، افزايش و ضربان قلب، کاهش خفيفي پيدا مي کند ولي تغييرات فوق معنادار نبوده است. بر پايه نتايج به دست آمده، بي خطر بودن روزه داري اسلامي براي کنترل فشار خون در افراد با فشار خون مرزي مطرح شده است.

 
کلید واژه: 


 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 316
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی