برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پيگيري سير 6 ماهه شدت علايم وکيفيت زندگي بيماران اسکيزوفرنيا پس از ترخيص از بيمارستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات علوم رفتاری، گروه روان پزشکی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اسکيزوفرنيا به طور معمول باعث ناتواني شغلي، تحصيلي و مشکلات خانوادگي مي شود. هدف اين مطالعه، پيگيري سير شدت علايم و کيفيت زندگي بيماران مبتلا به اختلال اسکيزوفرنيا بود.
روش بررسي: اين پژوهش طولي و آينده نگر بر روي 20 بيمار مبتلا به اسکيزوفرنيا بستري شده در بيمارستان نور اصفهان انجام شد. ارزيابي ها در آغاز بستري، ترخيص، 3 و 6 ماه بعد انجام شد. شدت علايم و کيفيت زندگي با مقياس درجه بندي مقياس علايم مثبت و منفي و پرسش نامه کيفيت زندگي سنجيده شد.
يافته ها: نتايج تحليل واريانس تکراري نشان داد که ميانگين شدت علايم روان پريشي در هنگام بستري شدن بيماران، به طور معني داري بيشتر از ميانگين شدت علايم در هنگام ترخيص از بيمارستان، 3 و 6 ماه پس از ترخيص مي باشد
(P=0.001). اين در حالي است که بين ميانگين شدت علايم روان پريشي در هنگام ترخيص با 3 و 6 ماه پس از ترخيص تفاوت معني داري قابل مشاهده نيست. در خصوص کيفيت زندگي، نتايج نشان داد که ميانگين نمرات کيفيت زندگي در هنگام ترخيص به طور معني داري بيشتر از 3 ماه پس از ترخيص بوده است (P=0.03)، در حالي که بين ميانگين نمرات در هنگام ترخيص با 6 ماه پس از ترخيص و همچنين بين ميانگين نمرات در 3 ماه با 6 ماه پس از ترخيص تفاوت معني داري قابل مشاهده نيست.
نتيجه گيري: مي توان اذعان داشت که بستري شدن بيماران در کاهش شدت علايم و افزايش کيفيت زندگي آن ها در موقع ترخيص موثر بوده است و در مقاطع بعدي به همان حال باقي مانده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

براتیان، ه.، و برکتین، م.، و مولوی، ح.، و موسوی مدنی، ن.، و فروزنده، ا. (1391). پیگیری سیر 6 ماهه شدت علایم وکیفیت زندگی بیماران اسکیزوفرنیا پس از ترخیص از بیمارستان. تحقیقات علوم رفتاری, 10(5 (پی در پی 26)), 317-324. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=204087Vancouver : کپی

براتیان هاجر، برکتین مجید، مولوی حسین، موسوی مدنی نوشین، فروزنده الهام. پیگیری سیر 6 ماهه شدت علایم وکیفیت زندگی بیماران اسکیزوفرنیا پس از ترخیص از بیمارستان. تحقیقات علوم رفتاری. 1391 [cited 2021October17];10(5 (پی در پی 26)):317-324. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=204087IEEE : کپی

براتیان، ه.، برکتین، م.، مولوی، ح.، موسوی مدنی، ن.، فروزنده، ا.، 1391. پیگیری سیر 6 ماهه شدت علایم وکیفیت زندگی بیماران اسکیزوفرنیا پس از ترخیص از بیمارستان. تحقیقات علوم رفتاری, [online] 10(5 (پی در پی 26)), pp.317-324. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=204087. 

 
بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی