برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1391 , دوره  5 , شماره  20 ; از صفحه 111 تا صفحه 125 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي رابطه بين هوش هيجاني و سلامت روان با فرسودگي شغلي در پرستاران بيمارستان هاي شهر کرمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
*
 
چکیده: 

پژوهش حاضر به منظور بررسي رابطه بين هوش هيجاني و سلامت روان با فرسودگي شغلي پرستاران انجام شده است. اين پژوهش به روش توصيفي - همبستگي انجام شد. جامعه آماري پژوهش شامل کليه پرستاران بيمارستان هاي دولتي، خصوصي و تامين اجتماعي شهر کرمان بود که بيش از پنج سال سابقه خدمت داشتند و براي انتخاب نمونه از روش نمونه گيري طبقه اي تصادفي استفاده شد و نمونه آماري با تعداد 252 نفر به پرسشنامه هاي پايا و روا شامل سه بخش: فرسودگي شغلي، هوش هيجاني و سلامت روان پاسخ دادند و داده هاي مورد نياز جمع آوري شد. پردازش و تجزيه و تحليل داده ها در دو سطح آمار توصيفي و استنباطي با استفاده از نرم افزار SPSS صورت گرفت.
نتايج تحقيق نشان داد که هوش هيجاني با فرسودگي شغلي ارتباط معني دار و منفي و با سلامت روان ارتباط معني دار و مثبت داشته و بين سلامت روان با فرسودگي شغلي نيز ارتباط معني دار منفي وجود دارد.
طبق نتايج بدست آمده با افزايش هوش هيجاني در ميان پرستاران بيمارستان هاي کرمان از فرسودگي شغلي آنها کاسته مي شود و افرادي که از نظر فکري و رواني سلامت مي باشند، راحت تر مي توانند از پس عوامل تنش زا که مخصوصا قشر پرستاران با آن روبرو هستند، برآمده و در نتيجه کم تر با فرسودگي شغلي مواجه مي شوند. همچنين افرادي که داراي هوش هيجاني بالاتري هستند از سلامت روان بيشتري برخوردارند، زيرا هوش هيجاني يک مهارت است که پيامدهاي منفي استرس را به حداقل مي رساند. بنابراين آموزش و يادگيري روش هايي که هوش هيجاني را بالا مي برد مي تواند باعث سلامت روان و کاهش فرسودگي شغلي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

پورکیانی، م.، و مرتضوی، ح.، و مختاری، ف.، و مهرابی فر، ف. (1391). بررسی رابطه بین هوش هیجانی و سلامت روان با فرسودگی شغلی در پرستاران بیمارستان های شهر کرمان. آموزش و ارزشیابی (علوم تربیتی), 5(20), 111-125. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=202881Vancouver : کپی

پورکیانی مسعود، مرتضوی حمید، مختاری فرشته، مهرابی فر فاطمه. بررسی رابطه بین هوش هیجانی و سلامت روان با فرسودگی شغلی در پرستاران بیمارستان های شهر کرمان. آموزش و ارزشیابی (علوم تربیتی). 1391 [cited 2021October17];5(20):111-125. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=202881IEEE : کپی

پورکیانی، م.، مرتضوی، ح.، مختاری، ف.، مهرابی فر، ف.، 1391. بررسی رابطه بین هوش هیجانی و سلامت روان با فرسودگی شغلی در پرستاران بیمارستان های شهر کرمان. آموزش و ارزشیابی (علوم تربیتی), [online] 5(20), pp.111-125. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=202881. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 264 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی