برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزش تشخيصي استفاده همزمان از تست هاي آزمايشگاهي فاکتور روماتوئيد و آنتي بادي ضدپپتيد حلقوي سيترولينه در تشخيص بيماري آرتريت روماتوئيد

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گرگان، خیابان پنجم آذر، مرکز آموزشی درمانی پنجم آذر، گروه پاتولوژی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: آرتريت روماتوئيد بيماري التهابي منتشر و مزمن است. آنتي بادي هاي پپتيد آنتي سيکليک سيترولينه و فاکتور روماتوئيد (RF) به عنوان آنتي بادي هاي اختصاصي در تشخيص اين بيماري مطرح شده اند و هر دو از اهميت تشخيصي بالايي برخوردارند. اين مطالعه به منظور تعيين ارزش تشخيصي آنتي بادي هاي ضدپپتيد حلقوي سيترولينه (Anti-CCP) و فاکتور روماتوئيد (RF) در تشخيص بيماري آرتريت روماتوئيد انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه تشخيصي روي 238 بيمار مبتلا به آرتريت روماتوئيد و 152 فرد غيرمبتلا به آرتريت روماتوئيد در شهر گرگان انجام شد. بيماري گروه مبتلا به
RF با توجه به معيارهاي انجمن روماتولوژي آمريکا تشخيص داده شد. تست Anit-CCP به روش الايزا و فاکتور روماتوئيد با روش آگلوتيناسيون لاتکس کيفي انجام شد.
يافته ها: آزمون
Anti-CCP در 196 نفر از گروه مبتلا به RF مثبت بود و حساسيت آن 82 درصد تعيين شد. آزمون Anti-CCP در گروه غيرمبتلا به  RFدر 5 نفر مثبت بود و ويژگي آن براي آرتريت روماتوئيد 96 درصد تعيين شد. تست RF در 206 نفر از گروه مبتلا به RF مثبت بود و حساسيت آن در آرتريت روماتوئيد 86 درصد بود. تست RF در 28 نفر از گروه غيرمبتلا به RF مثبت بود و ويژگي آن براي آرتريت روماتوئيد 81 درصد تعيين شد. استفاده همزمان از دو تست نشان داد که وجود يک تست مثبت حساسيت تشخيص را براي بيماري آرتريت روماتوئيد به 89 درصد رساند.
نتيجه گيري: ويژگي تست
Anit-CCP از تست RF در تشخيص بيماري آرتريت روماتوئيد بالاتر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 263
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی