برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي توزيع شدت ميدان هاي الكتريكي و مغناطيسي در يك پست برق فشار قوي شهر زنجان با استفاده از فناوري GIS

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* زنجان، خیابان پروین اعتصامی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان، دانشکده پیراپزشکی بهداشت، گروه بهداشت حرفه‌ای
 
چکیده: 

زمينه و هدف: ميدان هاي الكتريكي و مغناطيسي يكي از عوامل زيان آور محيط كار در نيروگاه ها، خطوط انتقال نيرو، سيم هاي الكتريكي و تجهيزات الكتريكي بوده كه در صورت مواجهه بر سلامتي انسان اثرات مضر دارد. اين مطالعه با هدف فراهم آوردن اطلاعاتي در خصوص شدت ميدان هاي الكترومغناطيسي در پست هاي برق فشار قوي و مقايسه با حد مجاز مربوط انجام گرفت.
روش بررسي: اين مطالعه در يكي از پست هاي برق فشار قوي شهر زنجان كه داراي خطوط انتقال برق400KV ، 230 و 63 است؛ انجام شد. پس از مشخص كردن ايستگاه ها و اندازه گيري شدت ميدان ها، نقشه هاي GIS تهيه و با حدود مجاز مقايسه گرديد.
يافته ها: اندازه گيري چگالي شار مغناطيسي در بخش هاي مختلف پست نشان داد كه كمترين و بيشترين شدت به ترتيب 1.69 و 153.07 ميلي گوس (mG) بوده كه كمتر از حد مجاز توصيه شده ACGIH است. در مورد شدت ميدان الكتريكي طبق اندازه گيري ها كمترين و بيشترين مقادير به ترتيب 0.008KV/m و 38.07 كه بيشترين مقدار آن مربوط به خط 400KV بوده كه از حد مجاز توصيه شده ACGIH (KV/m 25) بالاتر است.
نتيجه گيري: با توجه به مقادير به دست آمده؛ شدت ميدان مغناطيسي از حد مجاز كمتر بود ولي در مورد ميدان الكتريكي مقادير اندازه گيري شده در خط 400KV بيشتر از حد مجاز به دست آمد كه نكته قابل توجه بوده و در اين مورد بايد از راهكارهاي اريه شده جهت كاهش ميزان مواجهه استفاده گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 637
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی