برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير درمان با انسولين تنها و انسولين به علاوه سولفونيل اوره در بيماران ديابتي نوع دو

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* قزوین، خیابان بوعلی سینا، مرکز آموزشی- درمانی بوعلی سینا، مرکز تحقیقات بیماریهای متابولیک، دانشگاه علوم پزشکی قزوین
 
چکیده: 

زمينه: جهت کنترل قند خون بيماران مبتلا به ديابت نوع دوکه به داروهاي خوراکي قند خون پاسخ مناسبي نمي دهند، انسولين تجويز مي شود. دست يابي به کنترل مناسب قند خون با انسولين مستلزم زمان طولاني و ميزان بالاي انسولين است.
هدف: مطالعه به منظور مقايسه تاثير درمان با انسولين همراه با سولفونيل اوره با انسولين تنها در بيماران مبتلا به ديابت نوع دو انجام شد.
مواد و روش ها: اين کارآزمايي باليني در سال 1388 بر روي 45 بيمار ديابتي سرپايي مراجعه کننده به بيمارستان بوعلي با عدم پاسخ مناسب به داروهاي خوراکي انجام شد که به طور تصادفي به دو گروه درمان انسولين تنها و انسولين همراه با سولفونيل اوره تقسيم شدند. ميانگين قند خون قبل و پس از غذا، انسولين دريافتي و افزايش وزن در فواصل زماني ماهانه تا 3 ماه بررسي و داده ها با آزمون هاي آماري تي و مجذور کاي تحليل شدند.
يافته ها: ميانگين قند خون ناشتا در گروه درمان ترکيبي در پايان ماه اول و سوم به ترتيب
146.3±21.1 و 126.9±10.2 ميلي گرم در دسي ليتر و در گروه درمان انسولين تنها 166.1±28.7 و 144.5±20.9 ميلي گرم در دسي ليتر بود (به ترتيب P=0.01 و P=0.001). ميانگين قند خون پس از صبحانه در پايان ماه سوم در گروه درمان ترکيبي در مقايسه با درمان انسولين تنها کم تر بود (P=0.009). اختلاف ميانگين ميزان انسولين در پايان ماه سوم در دو گروه معني دار بود (P<0.001).
نتيجه گيري: با توجه به يافته ها، درمان ترکيبي انسولين با سولفونيل اوره در مقايسه با درمان انسولين تنها باعث بهبود سريع تر کنترل قند خون مي شود و ميزان انسولين مورد نياز روزانه نيز بسيار کم تر است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

هاشمی پور، س.، و پورمحمد، س.، و قانعی، ل.، و اسماعیل زاده ها، ن.، و جوادی، ا. (1392). مقایسه تاثیر درمان با انسولین تنها و انسولین به علاوه سولفونیل اوره در بیماران دیابتی نوع دو. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین, 17(2 (پی در پی 67)), 5-10. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=202085Vancouver : کپی

هاشمی پور سیما، پورمحمد سعیده، قانعی لاله، اسماعیل زاده ها ندا، جوادی امیر. مقایسه تاثیر درمان با انسولین تنها و انسولین به علاوه سولفونیل اوره در بیماران دیابتی نوع دو. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین. 1392 [cited 2021September23];17(2 (پی در پی 67)):5-10. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=202085IEEE : کپی

هاشمی پور، س.، پورمحمد، س.، قانعی، ل.، اسماعیل زاده ها، ن.، جوادی، ا.، 1392. مقایسه تاثیر درمان با انسولین تنها و انسولین به علاوه سولفونیل اوره در بیماران دیابتی نوع دو. مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین, [online] 17(2 (پی در پی 67)), pp.5-10. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=202085. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 153 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی