برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1392 , دوره  13 , شماره  3 ; از صفحه 161 تا صفحه 175 .
 
عنوان مقاله: 

برآورد عوامل موثر بر عرضه مسکن ايران: کاربرد مدل رشد تک مرکزي با روش GMM

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده اقتصاد، دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

علي رغم مطالعات بسيار در زمينه مسکن، عرضه مسکن موضوعي است که کمتر به آن پرداخته شده است. از دلايل عمده اين مساله مي توان به پيچيدگي هاي طرف عرضه مسکن اشاره نمود.
در اين تحقيق از مدل رشد تک مرکز کاپوزا و هلسلي مدل عرضه مسکني استخراج گرديده است که ساخت و ساز مسکن را تابعي از تغييرات قيمت مسکن و تغييرات هزينه ساخت و ساز نشان مي دهد. برآورد مدل در اين مطالعه با استفاده از تخمين زن گشتاورهاي تعميم يافته
(GMM) و به کارگيري داده هاي فصلي ايران طي دوره زماني 4: 1387 – 1: 1375 صورت گرفته است. نتايج به دست آمده حاکي از اثر مثبت تغييرات قيمت مسکن و اثر منفي تغييرات هزينه مصالح و هزينه فرصت ساخت و ساز (شاخص بورس) بر عرضه مسکن مي باشد. با اين حال، اثر تغيير شاخص بورس بر عرضه مسکن معني دار نيست. علاوه بر اين، تغييرات قيمت مسکن و هزينه هاي مصالح در دو دوره قبل نيز در تصميم گيري در خصوص عرضه مسکن (اخذ پروانه ساخت مسکن) موثر هستند که مبين نقش مهم انتظارات در اين زمينه است.
همچنين نتايج نشان مي دهد تغييرات بازارهاي ديگر، نظير بازار مصالح ساختماني، نقش مهمي در عرضه مسکن داشته و پيشنهاد مي شود به دلايل حساسيت هاي موجود در خصوص افزايش قيمت مسکن، سياست هاي عرضه مسکن از طريق اين بازار دنبال شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 281
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی