4 SID.ir | بررسي ميزان آنتيموان و كبالت وارد شده از ظروف PET، به آبهاي بسته بندي شده
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان آنتيموان و كبالت وارد شده از ظروف PET، به آبهاي بسته بندي شده

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان انقلاب، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده بهداشت، گروه بهداشت محیط
 
چکیده: 

زمينه و هدف: فلزات سنگين از جمله آنتيموان و كبالت به عنوان دو عامل آلاينده در برخي شرايط از ظروف پلي اتيلن ترفتالات (PET) وارد آب مي شوند. بنابراين اندازه گيري آنها در شرايط مختلف نگه داري مورد توجه قرار گرفت.
روش بررسي: 5 تيمار دمايي ـ زماني بر روي 5 نمونه آب انجام گرفت و شرايط انبارش به صورت زير تعريف شد: در دماي محيط بيرون و تابش نور خورشيد، دماي اتاق و 40oC در زمان هاي مختلف براي هشت هفته، دماي 65oC تا شش هفته و دماي80oC تا هفت روز. اندازه گيري با روش ICP-AES و آناليز نتايج با نرم افزار SPSS انجام گرفت.
يافته ها: غلظت آنتيموان با افزايش زمان انبارش در همه شرايط دمايي و در تمام نمونه ها افزايش يافت كه البته نسبت افزايش در نمونه ها متفاوت بود. در محيط بيرون، دماي
اتاق و 40oC افزايش غلظت آنتيموان تا زمان آخر نگه داري پايين تر از حد مجاز بود. اما در دماهاي 65oC و 80oC با افزايش زمان مطالعه، ميزان آنتيموان از حد مجاز بيشتر شد و به طور مثال اختلاف ميان نمونه 4 و 5 معنادار بود (P£0.05). غلظت كبالت نيز در ابتدا و در طول مطالعه بسيار پايين و كمتر از حد تشخيص دستگاه بود.
نتيجه گيري: با افزايش زمان و دما، ميزان نشت آنتيموان به داخل آب زياد مي شود. همچنين تابش نور موثر است اما تاثير دما در اين مطالعه قابل توجه نبود و در اين بررسي نوع ظرف از نظر شفاف يا رنگي بودن تاثير معناداري بر ميزان نفوذ آنتيموان نداشت (P>0.05).

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی