برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه كارايي واكنش گر فنتون و فنتون تغيير يافته با مس در گندزدايي فاضلاب خام به منظور استفاده مجدد در كشاورزي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، میدان انقلاب، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده بهداشت، گروه بهداشت محیط
 
چکیده: 

زمينه و هدف: استفاده از فاضلاب براي آبياري محصولات كشاورزي باعث افزايش 40 الي 60 درصدي توليد برخي محصولات كشاورزي مي شود. با اين حال، اين كار به به دليل حضور بيش از حد عوامل بيماري زا، خطرات زيادي را براي سلامت انسان دارد. هدف اصلي اين مطالعه بررسي امكان پذيري كاربرد واكنش گر فنتون و فنتون تغيير يافته با مس براي گندزدايي فاضلاب خام است.
روش بررسي: پس از انجام آزمايشات فيزيكوشيميايي و بيولوژيكي اوليه در آزمايشگاه، عمل گندزدايي در هر فرايند در سه فاز متفاوت انجام پذيرفت. ابتدا هريك از مواد جداگانه و در دوزهاي تعيين شده به فاضلاب افزوده شدند و سپس براي تعيين اثر سينرژيستي، هر يك از كاتاليست هاي آهن و مس با پراكسيدهيدروژن تركيب شده و عمل گندزدايي انجام گرديد. از روش آزمون مستقيم كلي فرم مدفوعي (استاندارد متد چاپ 2005) براي كشت ميكروبي استفاده شد.
يافته ها: حداكثر تاثير پراكسيدهيدروژن در از بين بردن باكتري هاي كلي فرم مدفوعي فاضلاب برابر
0.66 لگاريتم كاهش است. واكنش گر فنتون و واكنش گر فنتون تغيير يافته با مس افزايش قابل توجهي در كاهش تعداد باكتري ها نشان دادند. به طوري كه فنتون و فنتون تغيير يافته با مس 1 و 2 ميلي گرم در ليتر به ترتيب سبب 4.73، 3.28 و 4.88 لگاريتم كاهش گرديدند.
نتيجه گيري: استفاده از پراكسيدهيدروژن به عنوان عامل گندزدا كارايي چنداني در از بين بردن باكتري هاي كلي فرم مدفوعي نشان نداد. اما تركيب آن با يون هايي مثل آهن و مس، كارايي آن در گندزدايي را بسيار افزايش داده و اثر سينرژيستي قابل توجهي در قدرت گندزدايي پراكسيدهيدروژن نشان داد. تا جايي كه در حضور هر كدام از اين كاتاليست ها، پراكسيدهيدروژن قادر است كلي فرم هاي مدفوعي فاضلاب را به حد استاندارد تعريف شده توسط سازمان حفاظت محيط زيست برساند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نبی زاده نودهی، ر.، و اصلانی، ح.، و علی محمدی، م.، و نعمتی، ر.، و ندافی، ک.، و غنی، م. (1391). مقایسه کارایی واکنش گر فنتون و فنتون تغییر یافته با مس در گندزدایی فاضلاب خام به منظور استفاده مجدد در کشاورزی. سلامت و محیط زیست, 5(2 (پی در پی 16)), 189-200. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=201793Vancouver : کپی

نبی زاده نودهی رامین، اصلانی حسن، علی محمدی محمود، نعمتی رضا، ندافی کاظم، غنی مریم. مقایسه کارایی واکنش گر فنتون و فنتون تغییر یافته با مس در گندزدایی فاضلاب خام به منظور استفاده مجدد در کشاورزی. سلامت و محیط زیست. 1391 [cited 2021November29];5(2 (پی در پی 16)):189-200. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=201793IEEE : کپی

نبی زاده نودهی، ر.، اصلانی، ح.، علی محمدی، م.، نعمتی، ر.، ندافی، ک.، غنی، م.، 1391. مقایسه کارایی واکنش گر فنتون و فنتون تغییر یافته با مس در گندزدایی فاضلاب خام به منظور استفاده مجدد در کشاورزی. سلامت و محیط زیست, [online] 5(2 (پی در پی 16)), pp.189-200. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=201793. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 103 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی