برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي زمينه ها و علل شكل گيري شورش داوودخان در قراباغ و پيامدهاي آن (1042ﻫ . ق).

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه شیراز
 
چکیده: 

اين پژوهش در پي يافته هايي براي اين پرسشهاست كه اولاً: شورش داوودخان فرزند الله ورديخان از خاندان معتبر و داراي اعتبار سياسي و نظامي در دولت صفويه، از چه عواملي نشأت مي گرفت و اهداف آن چه بود؟ ثانياً اين شورش چه سرنوشتي پيدا كرد و چرا؟ و ثالثاً پيامدهاي آن چه بوده است؟
اين شورش كه از سنخ كشمكشهاي نخبگان بر سر قدرت سياسي بود، در سال 1042ﻫ.ق در دوره شاه صفي، جانشين شاه عباس اول كه سلطنتش آغاز دوره دوم حيات سياسي صفويه محسوب مي شود، به وقوع پيوست. داوودخان با تحريك تيموراز خان گرجي حاكم گرجستان توانست او رابا خود متحد نموده و به شورش عليه شاه صفي وا دارد. اين شورش با حمله به گنجه و قراباغ مسكن اصلي قاجارها آغاز شد و دامنه آن به مناطق ديگر به ويژه گرجستان نيز كشيده شد و اوضاع نواحي شمال غربي ايران رادچار بحران كرد. تأثيري كه اين شورش بر اوضاع گرجستان و بزرگان ناراضي گرجي كه همواره درصدد ايجاد بحران و رهايي از حاكميت صفويه بودند مي توانست داشته باشد و نيز  بهره برداري هاي عثمانيان از آن، كه همواره از تحولات داخلي ايران سود مي جستند، شاه صفي را بر آن داشت تا با شدت عمل اين شورش رافرو نشاند.
با توجه به اينكه جنبش هاي گوناگون عصر صفويه ريشه در بسترهاي تاريخي، نگرش هاي مذهبي، اوضاع سياسي و تحولات اجتماعي ـ اقتصادي دولت صفويه داشته است، در بروز شورش داوودخان، قدرت طلبي و انگيزه هاي شخصي او و نيز شيوه خشن شاه صفي رادر اداره حكومت و عدم توانايي وي در برقراري تعادل بين نخبگان عصر شاه عباس و حاميان نوپديد دولت جديد، كه رقابت قدرت رابين آنها تشديد نمود، نمي توان ناديده انگاشت.
در اين مقاله، علل بروز شورش داوودخان و اقدامات او، تدابير شاه صفي در مقابله با آن، و سرانجام عوامل شكست و پيامدهاي شورش مورد بررسي و تحليل قرارگرفته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 110
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی