برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مشخصه هاي فيزيکي و شيميايي کود حاصله از ترکيب فضولات دامي و طيور در سيستم بيوگاز

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه مهندسی بهداشت محیط و حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مصرف بي رويه کودهاي شيميايي به منظور افزايش توليدات کشاورزي به ويژه در بخش زراعي، موجب بروز صدمات زيست محيطي و اختلال در حاصلخيزي خاک مي شود. در روش تهيه کود از بيوگاز، علاوه بر به دست آوردن گاز مي توان کود آلي با کيفيت بالا نيز توليد کرد، هدف از اين تحقيق بررسي خواص فيزيکي و شيميايي کود حاصله از ترکيب فضولات دامي و طيور با استفاده از سيستم بيوگاز مي باشد.
مواد و روش ها: براي راه اندازي پايلوت ابتدا فضولات دامي و طيور جمع آوري شده و به نسبت 2 :1 به پايلوت طراحي شده، اضافه گرديد. پس از گذشت حدود 2 ماه، ميزان گاز توليدي مشخص گرديد و سپس پارامترهاي کود حاصله از پايلوت مورد آناليز قرار گرفته و با استانداردهاي مختلف و موجود مقايسه گرديد. داده هاي به دست آمده با استفاده از نرم افزار
Excel آناليز گرديد.
يافته ها: ميزان
pH به دست آمده از کود حاصله 7.2 بود. هدايت الکتريکي نمونه موردنظر در دماي استاندارد برابر با 29.53 ميلي زيمنس بر سانتي متر گزارش گرديد. رطوبت محاسبه شده 5 درصد به دست آمد. ميزان مواد آلي نمونه مذکور 8.19 درصد و ميزان خاکستر آن 8.58 درصد محاسبه گرديد. ميزان کربن آلي براي نمونه مذکور 40 درصد و اندازه ذرات يکنواخت و داراي بيشترين مش 50 مي باشند. کود حاصل داراي غلظت فسفر 1 ميلي گرم بر ليتر بود. غلظت سديم 94 ميلي گرم در ليتر و ميزان پتاسيم 74 ميلي گرم بر ليتر به دست آمد.
نتيجه گيري: نتايج نشان مي دهد که ميزان مواد آلي، فسفر و خاکستر و کربن آلي با استانداردهاي
WHO مطابقت دارد. با توجه به ارزان بودن، در دسترس بودن، بي خطر بودن و غني بودن و استفاده همزمان از گاز توليدي، کود حاصل از بيوگاز مي تواند کودي مناسب براي کشاورزي محسوب گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 365
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی