برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1392 , دوره  12 , شماره  4 (مسلسل 85) ; از صفحه 393 تا صفحه 400 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه طول کانال اندازه گيري شده توسط اپکس ياب الکترونيکي NSK و راديوگرافي در دندان هاي شيري نکروز در شرايط In vivo

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه ارتودنسی، دانشکده دندانپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: در درمان اندودنتيک دندان هاي شيري و دايمي، تعيين طول کانال ريشه دندان يک مرحله قطعي است. روش مرسوم براي تعيين طول کانال، تفسير راديوگرافيک از قرار دادن فايل در کانال دندان و اندازه گيري فاصله بين نوک فايل وارد شده و نوک اپکس راديوگرافي مي باشد. در اين مطالعه به مقايسه روش آپکس ياب الکتريکي NSK با راديوگرافي در تعيين طول کانال ريشه در دندان هاي مولر شيري نکروز پرداخته شده است.
روش بررسي: اين مطالعه بر روي 60 کانال از 20 دندان مولر شيري به روش
In vivo انجام گرديد. طول کانال توسط دستگاه اپکس ياب الکتريکي NSK اندازه گيري شده و سپس با راديوگرافي مقايسه گرديده است. داده هاي جمع آوري شده تحت برنامه SPSS نسخه 13 مورد تجزيه و تحليل آماري قرار گرفت و آزمون مورد استفاده براي مقايسه گروه ها Paired Samples Test بود.
يافته ها: ميانگين اندازه کانال براي دندان هاي
D در روش الکتريکي و راديوگرافي به ترتيب 13.83 mm و 13.82 mm، (p=0.81) و براي دندان هاي E نيز به ترتيب 15 mm و 15.03 mm، (p=0.57) به دست آمد که تفاوت آماري معناداري نداشتند. در کل نمونه ها ميانگين اندازه کانال در روش الکتريکي و راديوگرافي به ترتيب 14.42 mm و 14.43 mm بود که تفاوت آماري معناداري نداشتند (P=0.85).
نتيجه گيري: با توجه به نتايج اين تحقيق شايد بتوان دستگاه اپکس ياب الکتريکي را به عنوان جايگزيني براي روش راديوگرافي در دندان هاي شيري معرفي نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 143
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی