برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثرات گلوکوکورتيکوئيدها بر به خاطرآوري و بازتثبيت حافظه هاي نزديک و دور در موش سفيد آزمايشگاهي کوچک

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی سمنان، مرکز تحقیقات، گروه فیزیولوژی، آزمایشگاه یادگیری و حافظه
 
چکیده: 

سابقه و هدف: مطالعات قبلي نشان داده است که تزريق سيستميک کورتيکوسترون به خاطرآوري و بازتثبيت حافظه ترس در انسان و حيوانات آزمايش گاهي را مختل مي کند ولي اثرات آن بر حافظه با سن هاي مختلف روشن نيست. هدف اين مطالعه تعيين تاثير سيستميک کورتيکوسترون بر به خاطرآوري و بازتثبيت حافظه نزديک و دور در مدل احترازي غير فعال در موش سفيد کوچک آزمايش گاهي بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي، موش ها در مدل احترازي غير فعال پس از سازگاري، آموزش داده شدند (شدت شوک 1 ميلي آمپر و به مدت 3 ثانيه).کورتيکوسترون با دوزهاي 1، 3 و 10 ميلي گرم به ازاء هر کيلوگرم وزن، 30 دقيقه قبل از تست به خاطرآوري حافظه نزديک (48 ساعت بعد از آموزش) يا حافظه دور (36 روز بعد از آموزش) به موش ها تزريق شد. ميزان به خاطرآوري آن ها در يک تست ده دقيقه اي ارزيابي شد. هم چنين کورتيکوسترون با دوزهاي فوق بلافاصله بعد از فعال سازي حافظه نزديک (48 ساعت بعد از آموزش) و حافظه دور (36 روز بعد از آموزش) به موش ها تزريق شد.سپس دو، پنج، هفت و نه روز بعد از فعال سازي حافظه، حافظه موش ها به مدت ده دقيقه اندازه گيري و ثبت شد.
يافته ها: نتايج نشان داد که کورتيکوسترون به خاطرآوري و بازتثبيت هر دو حافظه هاي نزديک و دور را تضعيف نمود، به طوري که مدت زمان سپري شده قبل از ورود به ناحيه تاريک در گروه هاي دريافت کننده کورتيکوسترون به طور معني داري از گروه دريافت کننده حامل کم تر بود. هم چنين، اثرات کورتيکوسترون بر به خاطرآوري و بازتثبيت حافظه دور به دوز بالاتري نيازمند بود.
نتيجه گيري: يافته هاي فوق نشان مي دهد که کورتيکوسترون به خاطرآوري و بازتثبيت هر دو حافظه ترس دور و نزديک را مختل مي کند. هم چنين، اثرات آن بر به خاطرآوري و بارتثبيت حافظه دور، به مقدار بيش تري از کورتيکوسترون نيازمند است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

نجار، م.، و واعظی، غ.، و رشیدی پور، ع.، و وفایی، ع. (1392). بررسی اثرات گلوکوکورتیکوئیدها بر به خاطرآوری و بازتثبیت حافظه های نزدیک و دور در موش سفید آزمایشگاهی کوچک. کومش, 14(4 (پیاپی 48)), 512-520. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=199722Vancouver : کپی

نجار منصوره، واعظی غلامحسن، رشیدی پور علی، وفایی عباسعلی. بررسی اثرات گلوکوکورتیکوئیدها بر به خاطرآوری و بازتثبیت حافظه های نزدیک و دور در موش سفید آزمایشگاهی کوچک. کومش. 1392 [cited 2021April20];14(4 (پیاپی 48)):512-520. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=199722IEEE : کپی

نجار، م.، واعظی، غ.، رشیدی پور، ع.، وفایی، ع.، 1392. بررسی اثرات گلوکوکورتیکوئیدها بر به خاطرآوری و بازتثبیت حافظه های نزدیک و دور در موش سفید آزمایشگاهی کوچک. کومش, [online] 14(4 (پیاپی 48)), pp.512-520. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=199722. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 160 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی