برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تغيير فاکتورهاي آپوپتوزي PARP, Caspase-3 و نسبت Bax/Bcl-2 در ناحيه تگمنتوم شکمي پس از اکتساب ترجيح مکان شرطي و دوره ترک مصرف مورفين در موش بزرگ آزمايشگاهي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات علوم اعصاب
 
چکیده: 

سابقه و هدف: تحقيقات پيشين نشان داده اند که مورفين مزمن القا کننده آپوپتوز مي باشد. از جمله مراکز اصلي در مدار پاداش ناحيه تگمنتوم شکمي (Ventral tegmental area, VTA) مي باشد. تحريک مسير پاداش در مغز توسط مورفين مي تواند از طريق فعال کردن رسپتورهاي اپيوئيدي سبب القاء فاکتورهاي آپوپتوزي در برخي از مناطق مغزي شود و بيان رسپتورهاي مرگ را در سطح سلول افزايش دهد. در اين مطالعه تغيير فاکتورهاي پروتئيني Bax/Bcl-2، PARP، Caspase-3 دخيل در آپوپتوز، در پاسخ به دوزهاي مختلف مورفين در دوره اکتساب و ترک به مصرف مورفين در حيوان بررسي گرديد.
مواد و روش ها: آزمايشات رفتاري و مولکولي بر روي شصت و چهار موش صحرايي نر بالغ
Wistar انجام گرديد. در بخش رفتاري از مدل ترجيح مکان شرطي (Conditioned place preference, CPP) شد. در اين مدل، به حيوانات در طول دوره شرطي سازي در گروه هاي مختلف، سالين و دوزهاي 0.5 mg/kg، 5 و 10 مورفين تزريق گرديد. هم چنين اثر مورفين (5 mg/kg) در ناحيه VTA در روزهاي چهارم و هشتم ترک مصرف مورفين، نيز بررسي گرديد. در بخش مولکولي، ميزان فاکتورهاي آپوپتوزي، با روش وسترن بلاتينگ در هر گروه بررسي شد.
يافته ها: داده هاي به دست آمده در بخش رفتاري نشان داد که مورفين با دوزهاي
5 mg/kg و 10 به طور معني داري سبب ترجيح مکان شرطي مي شوند. اين در حالي است که در دوره ترک، اثر مورفين موثر (5 mg/kg) در روز چهارم هم چنان معني دار و در روز هشتم ترجيح مکان شرطي ديده نشد. در بخش مولکولي، فاکتورهاي آپوپتوزي در سه گروه تيمار شده به مورفين به طور معني داري در VTA در دوز 5 mg/kg بيش ترين افزايش را نشان مي دهند. در حالي که در دوره ترک هيچ تغييري در روند آپوپتوز ديده نشد.
نتيجه گيري: به نظر مي رسد که مورفين در تمامي دوزها سبب آپوپتوز مي گردد وليکن با افزايش دوز درگيري گيرنده هاي اوپيوئيدي متفاوتي ديده و اثرات نوروپروکتيو مورفين نيز ظاهر مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رضوی، ی.، و کاتبی، ن.، و ضیغمی علمداری، ش.، و عریان، ش.، و خداقلی، ف.، و حق پرست، ع. (1392). تغییر فاکتورهای آپوپتوزی PARP, Caspase-3 و نسبت Bax/Bcl-2 در ناحیه تگمنتوم شکمی پس از اکتساب ترجیح مکان شرطی و دوره ترک مصرف مورفین در موش بزرگ آزمایشگاهی. کومش, 14(4 (پیاپی 48)), 404-413. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=199708Vancouver : کپی

رضوی یاسمن، کاتبی نجمه، ضیغمی علمداری شبنم، عریان شهربانو، خداقلی فریبا، حق پرست عباس. تغییر فاکتورهای آپوپتوزی PARP, Caspase-3 و نسبت Bax/Bcl-2 در ناحیه تگمنتوم شکمی پس از اکتساب ترجیح مکان شرطی و دوره ترک مصرف مورفین در موش بزرگ آزمایشگاهی. کومش. 1392 [cited 2021November30];14(4 (پیاپی 48)):404-413. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=199708IEEE : کپی

رضوی، ی.، کاتبی، ن.، ضیغمی علمداری، ش.، عریان، ش.، خداقلی، ف.، حق پرست، ع.، 1392. تغییر فاکتورهای آپوپتوزی PARP, Caspase-3 و نسبت Bax/Bcl-2 در ناحیه تگمنتوم شکمی پس از اکتساب ترجیح مکان شرطی و دوره ترک مصرف مورفین در موش بزرگ آزمایشگاهی. کومش, [online] 14(4 (پیاپی 48)), pp.404-413. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=199708. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 72 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی