برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر ضد دردي عصاره هيدروالکلي برگ گياه عشقه در موش صحرايي نر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد همدان
 
چکیده: 

مقدمه و هدف: مصرف مواد شيميايي و گياهان دارويي از روش هايي است که در کنترل درد مورد استفاده قرار مي گيرند. از سويي ديگر عوارض جانبي داروهاي شيميايي و گراني آنها، سبب گرايش مجدد مردم به طب گياهي شده است. هدف از اين مطالعه تعيين اثر ضد دردي عصاره هيدروالکلي برگ گياه عشقه در موش صحرايي نر مي باشد.
روش کار: در اين مطالعه تجربي از 36 سر موش صحرايي نر در 6 گروه شامل: گروه هاي کنترل، مورفين (
1mg/kg)، گروه هاي تيمار شده با عصاره هيدروالکلي گياه عشقه (300 mg/kg, i.p. و 200، 100) و گروه تيمار شده با نالوکسان (1mg/kg) به همراه دوز 200 mg/kg عصاره استفاده گرديد. به منظور ارزيابي اثرات ضد دردي عصاره از آزمون هاي ريتينگ و تيل فليک استفاده شد و داده هاي بدست آمده با کمک آزمون آماري تحليل واريانس يک طرفه و سپس آزمون توکي مورد مقايسه و بررسي قرار گرفتند.
نتايج: يافته ها نشان داد که دوزهاي 200 و
300 mg/kg عصاره، سبب کاهش درد در مقايسه با گروه کنترل در تست هاي ريتينگ و تيل فليک گرديدند. همچنين دوز 300 mg/kg بيشترين اثر ضد دردي را در مقايسه با مورفين در هر دو تست مذکور نشان داد. تزريق نالوکسان به همراه عصاره سبب افزايش تعداد ريتينگ در مقايسه با گروه هاي دريافت کننده عصاره گرديد.
نتيجه نهايي: در اين مطالعه اثر ضد دردي عصاره هيدروالکلي گياه عشقه مشاهده گرديد و احتمالا اين اثر از طريق فعال کردن مسير اوپيوئيدي مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 93
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی