برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
مرداد 1392 , دوره  71 , شماره  5 ; از صفحه 277 تا صفحه 284 .
 
عنوان مقاله: 

اثرات آنتي پروليفراتيو و ضد سرطاني نانوکورکومين بر سرطان کولون در موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، انتهای بلوار کشاورز، مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)، انستیتو سرطان ایران، مرکز تحقیقات سرطان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: کورکومين، ماده موثره زردچوبه، به طور ذاتي توانايي تعديل مسيرهاي سرطان زاي و در نتيجه تاخير يا درمان فرايند سرطان زايي را در گونه هاي مختلف حيواني دارا مي باشد. زمان احتباس کورکومين درنتيجه دفع سريع آن در بدن کوتاه بوده و بنابراين اثرات درماني آن محدود مي گردد. روش هاي مختلفي براي افزايش ميزان کورکومين در بافت و يا پلاسما و در نتيجه کارايي آن استفاده مي گردد.
روش بررسي: جهت بررسي اثرات آنتي پروليفراتيو و ضد سرطاني نانوکورکومين، 30 سر موش صحرايي به گروه هاي کنترل، کورکومين و نانوکورکومين تقسيم شدند. کليه حيوانات داروي سرطان زاي آزوکسي متان را هفته اي يک بار و به مدت دو هفته متوالي دريافت کردند. حيوانات در گروه هاي کورکومين و نانوکورکومين تا هفته 22 به ترتيب کورکومين 0.2% و نانوکورکومين را دريافت نمودند. در پايان، کولون حيوانات تحت مطالعه هيستوپاتولوژي و ايمونوهيستوشيمي قرار گرفت.
يافته ها: تغييرات سيتولوژيک و مورفولوژيک در گروه نانوکورکومين به لحاظ آماري با گروه کنترل و کورکومين داراي تفاوت معني دار بوده و شدت تغييرات در گروه نانوکورکومين کم تر بود (
P<0.05). در مطالعه ايمونوهيستوشيمي، ميزان بيان مارکر Ki-67 در گروه نانوکورکومين نسبت به گروه هاي کنترل و کورکومين کاهش پيدا کرد (P<0.05). هم چنين بروز مارکر COX-2 در سلول هاي اپيتليالي کولون در گروه نانوکورکومين نسبت به دو گروه ديگر کاهش قابل توجهي داشت (P<0.05).
نتيجه گيري: نتايج نشان مي دهد که استفاده از نانوحامل ها همراه با کورکومين، اثربخشي کورکومين را در پيش گيري از سرطان کولون در موش صحرايي افزايش مي دهد و اين عمل مي تواند راه کار مهم و مطمئن در مصرف اين فرآورده طبيعي و ارزان قيمت در پيش گيري و يا درمان سرطان باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 276
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی