برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
فروردين 1392 , دوره  56 , شماره  1 ; از صفحه 31 تا صفحه 38 .
 
عنوان مقاله: 

تاثير يک دوره تمرينات هوازي بر ميزان رزيستين سرم در مردان چاق

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سبزوار، توحید شهر، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشکده تربیت بدنی، سبزوار، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: بافت چربي از طريق توليد و ترشح تعدادي پروتئين غير طبيعي از جمله لپتين، آديپونکتين و رزيستين در ايجاد مقاومت به انسولين نقش مهمي دارد. هدف اين مطالعه بررسي تاثير يک دوره تمرينات هوازي بر ميزان رزيستين سرم در مردان چاق است.
روش کار: اين مطالعه مورد شاهدي در سال 1389 در دانشگاه حکيم سبزواري انجام شد. 20 مرد چاق به صورت داوطلبانه انتخاب و به طور تصادفي در دو گروه تجربي (10نفر) و کنترل (10 نفر) قرار گرفتند. پروتکل تمرين شامل انجام تمرينات هوازي به تعداد سه جلسه در هفته و به مدت 10 هفته بود. برنامه تمرين هر جلسه شامل دويدن نرم با شدت 65 تا 75% حداکثر ضربان قلب و به مدت 10 دقيقه بود. اصل اضافه بار به گونه اي رعايت شد که در هر جلسه نيم دقيقه به زمان دويدن افزوده مي شد تا اينکه در جلسه آخر، زمان دويدن به 25 دقيقه رسيد. قبل و بعد از دوره تمريني، خونگيري انجام شد. داده ها با استفاده از آزمون تي مستقل تحليل شدند.
نتايج: نتايج نشان داد که تفاوت معناداري بين دو گروه کنترل و تجربي در ميزان رزيستين سرم و شاخص مقاومت به انسولين وجود ندارد. اما انجام تمرينات هوازي باعث کاهش معنادار شاخص توده بدن، وزن بدن، نسبت محيط کمر به لگن، درصد چربي بدن و افزايش معنادار حداکثر اکسيژن مصرفي شد.
نتيجه گيري: مي توان گفت انجام 10 هفته تمرينات هوازي بر ميزان رزيستين سرم در مردان چاق تاثيري ندارد. با اين حال، براي رسيدن به نتايج قطعي تر، انجام تحقيقات ديگري ضروري است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 92
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی