برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
فروردين 1392 , دوره  56 , شماره  1 ; از صفحه 26 تا صفحه 30 .
 
عنوان مقاله: 

رابطه بين سرم آنتي ژن اختصاصي پروستات PSA با اندازه پروستات و توده بدني BMI

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان رضوی، مرکز تحقیقات بیمارستان رضوی، مشهد، ایران
 
چکیده: 

معرض بالاترين خطر ابتلا به سرطان پروستات هميشه بحث برانگيز بوده است. اين مطالعه با هدف بررسي ميزان مقادير PSA بر اساس سن و بررسي رابطه PSA و نمايه توده بدن (BMI) و حجم و اندازه پروستات در افراد بدون علامت انجام شده است.
روش کار: در اين مطالعه توصيفي از اطلاعات دموگرافيک و مقادير
PSA توتال و اندازه هاي به دست آمده پروستات از نتايج سونوگرافي 1149 نفر از افرادي که در تاريخ 1385-1390 به کلينيک چکاپ بيمارستان رضوي مراجعه کرده بودند، استفاده شد. قابل ذکر است که افراد مراجعه کننده بدون علامت بودند.به منظور تجزيه و تحليل از نرم افزار SPSS و آزمون هاي آماري و توصيفي مناسب استفاده شد.
نتايج: نتايج حاصل از مطالعه ميانگين سني بين
45±12 و حجم توده بدني 27±8 را نشان داد و رابطه بين PSA و BMI همبستگي بسيار پايين و معکوس را نشان داد اما اين همبستگي معنادار نبود (p=0.08) و همبستگي بين ميزان PSA و حجم پروستات بالاتر از همبستگي بين ميزان PSA و تک تک اندازه هاي پروستات بود (p=0.001).
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که ارتباط معناداري بين ميزان
PSA و BMI وجود ندارد در حالي که در مطالعاتي که تاکنون در اين زمينه بر افراد داراي علامت انجام شده ارتباط ميان اين دو فاکتور معنادار بوده است که ممکن است ناشي از ميزان PSA بالاتر از 10 باشد و اين ابهام ايجاد مي شود که شايد در ميزان بالاي PSA رابطه ميان اين شاخص ها بهتر ديده مي شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عبدالحسینی، ع.، و توتونچی صراف، ک.، و ایزانلو، ع.، و جعفری مقدم، ن. (1392). رابطه بین سرم آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA با اندازه پروستات و توده بدنی BMI. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, 56(1), 26-30. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=198994Vancouver : کپی

عبدالحسینی علی، توتونچی صراف کامبیز، ایزانلو عذرا، جعفری مقدم نجمه. رابطه بین سرم آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA با اندازه پروستات و توده بدنی BMI. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد. 1392 [cited 2021July26];56(1):26-30. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=198994IEEE : کپی

عبدالحسینی، ع.، توتونچی صراف، ک.، ایزانلو، ع.، جعفری مقدم، ن.، 1392. رابطه بین سرم آنتی ژن اختصاصی پروستات PSA با اندازه پروستات و توده بدنی BMI. مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد, [online] 56(1), pp.26-30. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=198994. 

 
بازدید یکساله 0 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی