3 SID.ir | بررسي سطح سرمي روي در بيماران نابارور مبتلا و غيرمبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک: يک مطالعه مقايسه اي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي سطح سرمي روي در بيماران نابارور مبتلا و غيرمبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک: يک مطالعه مقايسه اي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، انتهای بلوار کشاورز، بیمارستان ولیعصر (عج)، گروه زنان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با توجه به شيوع بالاي سندرم تخمدان پلي کيستيک (PCOS) در ايران و با توجه به اهميت مساله کمبود روي در کشور ما و تاثير آنتي اکسيدان ها (که روي از جمله آن هاست) بر درمان و بهبود علايم تخمدان پلي کيستيک، پيدا کردن يک جايگزين درماني و راه هاي تغيير شيوه زندگي افراد مبتلا از اهميت بالايي برخوردار است. در صورت وجود موارد تخمدان پلي کيستيک همراه با کاهش سطح سرمي روي و ارتباط معني دار بين اين دو مي توان با تجويز مکمل روي از بروز و پيشرفت تخمدان پلي کيستيک در اين بيماران جلوگيري کرد.
روش بررسي: اين پژوهش از نوع مورد- شاهدي مي باشد که زنان مراجعه کننده به درمانگاه ناباروري وليعصر (عج) در سنين 45-20 سال با داشتن معيارهاي تشخيصي تخمدان پلي کيستيک (گروه مورد) و زنان نابارور به دلايل غير تخمدان پلي کيستيک (گروه کنترل) وارد مطالعه شدند. تعداد جمعيت مورد مطالعه در هر گروه
50 نفر بود، در هر دو گروه سطح سرمي روي اندازه گيري شد و سپس داده ها ثبت و با استفاده از روش هاي آماري مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
يافته ها: نتايج، تفاوت معني داري بين دو گروه از لحاظ سطح سرمي روي نشان نداد (
P>0.05)، يعني سطح سرمي روي در بيش ترين درصد زنان نابارور مبتلا (48%) و گروه نابارور غير مبتلا (36%)، بين 90-70 ميکروگرم در دسي ليتر بود.
نتيجه گيري: بر اساس اين مطالعه نمي توان به درمان با مکمل روي در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلي کيستيک به عنوان يک درمان جايگزين اميدوار بود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 199
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی