برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پيشينه دانش پزشکي و علوم عقلي در ايران (به روايت متون ادب فارسي و عربي)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه آزاد اسلامی، واحد بوشهر
 
چکیده: 

ايرانيان، سهم بزرگي در پيشرفت علوم به ويژه دانش هاي عقلي، پزشکي، داروسازي و پيراپزشکي در دوران پيش از اسلام و بعد از داشته اند. وجود دانشگاه هاي علوم پزشکي جندي شاپور اهواز و «ريو اردشير» (بوشهر فعلي) در آن زمان، حکايت از آن دارد که در زمان ساسانيان، ايرانيان، عنايت خاصي به تدوين علوم عقلي داشته اند.
آثار پزشکي ايراني، يکي از منابع مهم پزشکي در جهان اسلام به شمار مي رفته و علل اصلي تاثير ايرانيان در نقل و تدوين و نشر علوم عقلي در تمدن اسلامي را مي توان به شرح زير خلاصه کرد:
1- تسلط ايرانيان در علم و ادب و قدرت يابي آنان در دستگاه خلفاي عباسي.
2- مبارزات مذهبي ايرانيان و علل نگراني خلفا در نقل فلسفه و علوم عقلي.
3- آشنايي ايرانيان به دانش هاي مختلف بشري از جمله طب و رياضيات و فنون ترجمه.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

حسینی کازرونی، س. (1389). پیشینه دانش پزشکی و علوم عقلی در ایران (به روایت متون ادب فارسی و عربی). تحقیقات تعلیمی و غنایی زبان و ادب فارسی, -(3 (پیاپی 6)), 83-103. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=198471Vancouver : کپی

حسینی کازرونی سیداحمد. پیشینه دانش پزشکی و علوم عقلی در ایران (به روایت متون ادب فارسی و عربی). تحقیقات تعلیمی و غنایی زبان و ادب فارسی. 1389 [cited 2021April21];-(3 (پیاپی 6)):83-103. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=198471IEEE : کپی

حسینی کازرونی، س.، 1389. پیشینه دانش پزشکی و علوم عقلی در ایران (به روایت متون ادب فارسی و عربی). تحقیقات تعلیمی و غنایی زبان و ادب فارسی, [online] -(3 (پیاپی 6)), pp.83-103. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=198471. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
بازدید یکساله 74 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی